Перше вдале фото з’явилось 197 років тому. Відтоді людство має можливість фіксувати найяскравіші моменти свого існування. Пропонуємо вам згадати кращі спортивні події, які потрапили в об’єктив фотокореспондентів.
«Вставай і бийся»
Чемпіон у суперважкій вазі Мухаммед Алі стоїть над своїм суперником Сонні Лістоном. Алі вдосталь відомий тим, що він відібрав у Лістона чемпіонський титул у 1964 році, а потім, в матчі-реванші у 1965 році, нокаутував свого суперника вже у першому раунді. Лістон опинився на підлозі рингу, і розлючений Мухаммед Алі відмовився йти до свого нейтрального кута. Зігнувшись над Лістоном, він вискочив із рішучим голосом закликав: «Вставай і борися! Ти ж у нас такий поганий хлопець!».
Рука Бога
Можливо, найбільш відомий футбольний гол в історії. Аргентинський футболіст Дієго Марадона, на 51-й хвилині чвертьфінального матчу чемпіонату світу з футболу 1986 року проти збірної Англії, відправив м’яч у сітку рукою. Арбітр не помітив порушення правил і зарахував гол. Аргентина в підсумку стала переможцем ЧС-1986, і після гри Дієго висловив свою версію, назвавши цей момент “частковим ударом головою Марадони та частково дотиком Бога”.
Жест Black Power
Знаменитий жест двох афроамериканських легкоатлетів, Томмі Сміта і Джона Карлоса, став світово відомим і відіграв важливу роль у боротьбі за рівні права. Під час нагородження на Олімпіаді 1968 року, під час виконання гімну США, ці два спортсмени вирішили висловити свою солідарність з бідними афроамериканцями в Штатах. Вони вдягнули чорні рукавички, відійшли від конвенційного протоколу, зняли взуття, опустили голови і підняли стиснуті кулаки.
За цей акт протесту Олімпійський комітет дискваліфікував спортсменів та відправив їх назад до США, де їх довічно виключили з олімпійської збірної. Після цього Томмі і Джон залишили легку атлетику і переключились на американський футбол. У 2016 році ветерани отримали офіційні вибачення за дискримінацію від Олімпійського комітету США, і їхньому символічному жесту “Чорна Сила” був встановлений пам’ятник.
Культове фото із жіночого футболу
У фіналі жіночого чемпіонату світу між США та Китаєм, американська футболістка Бренді Честейн стала героєм, коли вона вирішила матч, забивши вирішальний пенальті. Після цього забитого голу, вона не стримала свої емоції, вирвала футболку і опустилася на коліна. Цей момент перетнув межі футбольного поля і став символом. Тільки в Сполучених Штатах цей матч переглянули 18 мільйонів глядачів. Світ облетів знімок щасливої Честейн і з’явився на обкладинках таких журналів, як Newsweek і Time. У 2019 році був встановлений пам’ятник, що відтворює цей жест Бренді Честейн.
В результаті голосування читачів Sports Illustrated ця обкладинка з фотографією щасливої Бренді посіла друге місце в списку найкращих обкладинок за всю історію журналу. Її фото уступило лише обкладинці «Диво на льоду» 1980 року.
Диво на льоду
Цей легендарний хокейний матч між збірними США і СРСР отримав прізвисько “Диво на льоду”. Він стався 22 лютого 1980 року в рамках зимових Олімпійських ігор в Лейк-Плесіді. Незважаючи на те, що радянська команда виступала як чинні чемпіони світу та Олімпійських ігор, вона несподівано програла з рахунком 3:4 збірній з гравців студентських команд США. Для американських прихильників хокею “Диво на льоду” стало однією з найяскравіших подій другої половини XX століття.
Тайсон кусає Голіфілда
28 червня 1997 року в місті Лас-Вегас відбувся один з найвідоміших і найскандальніших поєдинків в історії боксу. Матч-реванш між Майком Тайсоном і Евандером Голіфілдом завершився третьораундовою дискваліфікацією “Залізного Майка” за його дії – укус суперника за вухо. Цей інцидент став великим скандалом у світі спорту. Дванадцять років потому, у програмі Опри Вінфрі, Майк Тайсон публічно звернувся до Евандера Голіфілда з проханням про пробачення за свою некоректну поведінку в той момент.
Його Повітряність
Дуель за кидками згори між Майклом Джорданом і Домініком Вілкінсом у 1988 році вважається однією з найкращих в історії конкурсу. Фінал цієї зустрічі був надзвичайно напруженим і захоплюючим. Домінік Вілкінс зумів набрати максимально можливу кількість балів – по 50 в обох спробах. Майкл Джордан, який відставав після другої спроби, отримав лише 47 очок. Але останній кидок Вілкінса виявився менш успішним, і він набрав всього 45 очок. Під час свого останнього кидка Майкл Джордан вирішив ризикнути. Він стрибнув від лінії штрафного кидка, пролетів відстань до щита і точно відправив м’яч у кільце, забезпечивши собі перемогу.
Джессі Оуенс
На Олімпійських іграх 1936 року афроамериканський спортсмен виборов чотири золоті медалі, перемігши в змаганнях на дистанціях 100 і 200 метрів, а також у естафеті 4×100 метрів (з встановленням світового рекорду) і у стрибках у довжину. Ці вражаючі досягнення були представлені перед очима Адольфа Гітлера, який публічно висловлював расистські погляди та уникав контакту з чорними людьми. Проте сам Джессі Оуенс розповідав, що Гітлер дружньо помахав йому віддалено. У той же час відомий американський президент Франклін Рузвельт не надіслав переможцю вітального телеграму, що викликало обурення громадськості.
1000-й гол і сльози Пеле
У 1969 році Пеле відчув хвилювання, як він стояв перед 11-метровим ударом. Зібравши розбіг, він виконав не надто сильний удар, і м’яч потрапив в сітку воріт – цей гол став для нього тисячним у його вражаючій кар’єрі. Матч був тимчасово призупинений, щоб відзначити цей досягнення і висловити Пеле повагу.
Трагедія на «Гіллсборо»
15 квітня 1989 року під час півфінального матчу Кубку Англії з футболу між командами “Ноттінгем Форест” і “Ліверпуль” сталася тиснява на стадіоні “Гіллсборо” в Шеффілді. Ця трагічна подія призвела до смерті 96 прихильників “Ліверпуля”, а ще 766 осіб отримали різні ступені травм.