6 листопада у Креативному просторі «Артинов» виступав Ян де Маєр – бельгійський нейробіолог, мистецтвознавець, доктор філософії, колекціонер фламандського живопису.
Лектор розповідав про те, як мистецтво впливає на наш мозок, чому мільйони людей захоплюються одними й тими ж картинами та відокремлюють їх з-поміж інших, як шедеври. Лекція проводилася англійською мовою з послідовним перекладом.
Упродовж років пан де Маєр, вивчав як впливає споглядання мистецтва на емоційний та психічний стан людини.
На протязі довгих випробувань Ян де Маєр зі своє командою розробили спеціальний шолом, який використовувався під час перегляду картин відомих митців, та вів підрахування відсоткової зацікавленості для ока як у пересічної людини, так і у знавців мистецтва.
Цікавим було те, що за результатами досліджень, не зважаючи на обізнаність в мистецькій сфері найцікавішим місцем для кожного, хто роздивлється твори мистецтва, є центр, і, майже, ніколи, загальна картина. Око людини завжди намагається поринути у центр, де є найбільше скопчення кольорів. та деталей. Ось чому усі картини треба розглядати з певної відстані.
Це треба для того, щоб сприймати картину повністю, а не тільки скопчення кольорів в центрі, які потім перетворюються в “кашу”, і багато що з переглянутого не закладається у пам’яті. Ми пам’ятаємо, що картина була, на приклад, з зеленим та червоним кольором, але не можемо згадати саму концепцію.
Мистецтвознавець навіть зробив МРТ-сканування для себе самого, щоб не стояти осторонь від тихх, хто досліджувався.
Цим викликав повагу у присутніх на лекції вінничан, адже не кожен вчений готовий долучитися до тго чи іншого дослідження самостійно, та опрацьовуючи навіть свої власні показники.
Під час виступу пан де Маєр згадував, що саме науковий підхід та художне відчуття кольору допеомогли виявити, що деякі відомі картини, які стояли у світових галереях були дублікатами чи підробками.
Після самої лекції закордонний гість був радий відповісти на питання від присутніх вінничан.