Як показав всесвітній флешмоб, який було ініційовано британським Йоркширським музеєм під страшною назвою #CreepiestObject, в кожному із музеїв в усьому світі є свої “крипові” або моторошні експонати.
І наш Вінницький обласний краєзнавчий музей не став виключенням.
Таким моторошним експонатом стало вістря списа, яке датується десятим-дванадцятим сторіччям.
“Що може об’єднувати зображення давньоруських воїнів та свинини? Відповідь: один з експонатів нашого музею. Дійсно дивний експонат ще у 2019 році передав до музею мешканець села Грушківці Калинівського району. Це – вістря списа, яке було випадково знайдене жителями села. Такий тип озброєння характерний для кінця десятого-двенадцатого сторіччя”, – розповідає Ольга Грабовська на сторінці музею у мережі Фейсбук.
Початок двадцять першого сторіччя було для майбутнього експонату був ознаменований кровавою історією. Предмет зберігся у чудовому стані. Саме тому до нього доварили стрижень, зробили руків’я і використовувати як швайку для забою свиней.
“Слід відзначити, що поряд з селом Грушківці збереглися залишки укріплень давньоруського часу. Давнє городище було відкрите в середині двадцятому сторіччі доцентом Вінницького педінституту к. і. н. Павлом Хавлюком. За даними досліджень, воно споруджене слов’янами у десятому-одинадцятому сторіччі, і використовувалось до періоду пізнього середньовіччя”, – ділиться історичними фактами Ольга Грабовська.