Минулого тижні, 27 січня, був День пам’яті жертв Голокосту. Саме в цей день 1945 року було звільнено в’язнів найбільшого у світі нацистського табору в Освенцимі. Загалом, протягом Другої світової війни, було знищено приблизно 6 мільйонів євреїв, з яких півтора мільйона складали діти. Пропонуємо до вашої уваги пʼять важливих кінострічок, які нагадують одну з найбільших трагедій людства.
“Вибір Софі”, 1982
Фільм, який став культовим у наші дні, приніс юній Меріл Стріп перше “Оскар” у номінації “Найкраща жіноча роль у головній ролі”. Варто зауважити, що цей Оскар став не першим у її кар’єрі, адже вже у 1979 році вона виграла статуетку за роль найкращої акторки другого плану у фільмі “Крамер проти Крамера”. У стрічці, що наштовхнула на цей визнання, Меріл Стріп виконує роль молодої польської іммігрантки Софі, що проживає в Нью-Йорку разом із своїм американським коханим, євреєм на ім’я Натан. Софі, яка пережила Аушвіц разом із двома своїми маленькими дітьми, намагається змиритися із своєю трагічною минувшиною. Проте, тінь минулого не відступає від неї, оскільки в концтаборі німецький офіцер змусив Софі прийняти важливе рішення: вирішити, яке з її дітей залишиться жити.
“Піаніст”, 2003
Фільм Романа Поланскі базується на спогадах видатного польського піаніста Владислава Шпільмана, який пережив Голокост, і розповідає про страшні події, що трапилися з польськими євреями під час нацистської окупації їхньої країни. Сюжет історії Голокосту завжди вражає серце, і “Піаніст” визначається як один із тих фільмів, який надзвичайно добре утримує атмосферу трагічних подій та вдало передає їхню сутність.
Акторська гра Адриена Броуді у ролі Владислава Шпільмана вражає своєю переконливістю. Вважається, що це одна з найкращих ролей актора. Це підтверджується престижною нагородою “Оскар” за найкращу чоловічу роль, яку він отримав за цю вражаючу і вражену глибокою емоційною грою.
“Іда“, 2013
Неймовірної краси кіно про черницю Анну, яка намагається віднайти правду про своє минуле та своїх батьків-євреїв, убитих під час війни німцями. Події відбуваються в 1960-ті й розкривають багато неприємних проблем, зокрема повоєнні репресії, колабораціонізм. В основі стрічки — особиста історія режисера Павла Павліковського: в дитинстві він дізнався, що його бабуся з батькового боку була єврейкою й загинула в одному з концтаборів. У 2015 році “Іда” стала першою польською стрічкою, яка отримала “Оскара” як найкращий фільм іноземною мовою.
“Дружина доглядача зоопарку”, 2017
Сюжет фільму розгортається під час окупації Польщі і фокусується на подружжі Яна та Антоніни Жабинських, які, будучи зоологами та доглядачами Варшавського зоопарку, вирішили ризикнути власним життям, щоб врятувати сотні євреїв від нацистської переслідування. Пара приховувала людей у порожніх клітках для тварин, викладаючи себе на серйозну небезпеку.
Їхні вчинки визнали як героїчні, і згодом Ян та Антоніна Жабинські отримали почесний титул Праведників світу за свою самовідданість. Головну жіночу роль у фільмі виконала Джессіка Честейн, яка прекрасно передала емоційну глибину героїні та її героїчний внесок у рятування життів.