30 липня, четвер, о 15:00 поговоримо про зміни у виборчому кодексі. За якими новими правилами будуть відбуватися вибори і що чекає виборців впродовж наступних місяців до дня виборів.
Присутніми на зустрічі був експерт з питань виборів Комітету виборців України Владислав Телень та Анатолій Синявський – представник державного реєстру виборців на Вінниччині.
Почав зустріч Владислав Телень, який одразу повідомив присутнім про те, що цьогорічні вибори будуть не простими.
“На жаль, це, сама, така, невизначена кампанія, яку я спостерігаю за тридцять років виборчого стажу. Ми маємо досить багато, скажемо, невідомих. Ну, по-перше, ми не можемо бути на сто процентів впевнені, що вибори відбудуться 25 жовтня 2020 року. Через різні складові. І саме пандемія грає першу скрипку. Ми, на жаль, не прийняли виборче законодавство за рік до виборів. І тільки зараз, 16 липня 2020 року, у виборче законодавство було внесено останні зміни”, – розповів пан Телень.
Владислав Телень розповів також, що станом на цей день вже запущено повністю готову процедуру місцевих виборів. Усі виборчі комісії у всіх ОТГ, містах та областях будуть створені за сімдесят п’ять днів до дня голосування.
Це допоможе комісіям спрацюватися, підготувати обладнання, рахунки, отримати кошти та сформувати виборчі округи.
Сам початок виборчого процесу буде оголошено не пізніше ніж 30 серпня.
Вибори проходитимуть за мажоритарною системою в громадах до 10 тисяч виборців
Вибори сільських, селищних, міських голів в громадах до 75 тисяч виборців – відносна більшість. В громадах більше 75 тисяч виборців – абсолютна більшість.
У першому випадку – відносної більшості, за словами пана Владислава, треба майбутнім депутатам зайняти перше місце і це гарантує перемогу.
В другому – абсолютної більшості – 50% + один голос, або потрапляння у другий тур голосування.
Самі ТВК вже 31 серпня робитимуть виборчі округи. Як це відбувається – розповів пан Телень.
З населенням до десяти тисяч – депутатські мандати ділитимуть на три, якщо більше десяти тисяч – ділитимуть на десять. Таким чином у Вінниці за цими розрахунками має бути п’ятдесят чотири депутати. Якщо 54 поділити на десять, то ціла частина це – п’ять. Але закон про вибори дозволяє сформувати 5-7 округів. За словами пана Теленя, саме сім округів і чекатиме на Вінницю.
Межі голосування визначатиме територіальна виборча комісія. Таким чином в останній день літа буде остаточно відомо – кількість, межі та нумерацію виборчих округів.
З громадою до десяти тисяч населення – виступати можуть кандидати як від партії так і самовисуванці. В громадах більше ніж десять тисяч населення, районах та областях – висування лише від політичної партії.
Міський голова може бути, як від партії, так і самовисуванець. Але кандидат на міського голову може балотуватися лише до міської ради, а кандидат в депутати одночасно до декількох рад.
Мажоритарний мандат буде лише один – або міський голова, або депутат.
Партійний список буде загальний, який потім буде поділено на виборчі округи. В цьому році, змінами від 16 липня, було введено ще й нульового кандидата, який не розподілятиметься на округи.
У кожній виборчій комісії будуть місця для парламентських партій – два представника, депутатських груп – по одному, та інших партій, які приймають участь у виборчому процесі – загалом тільки шість місць.
Усі групи мають бути сформовані за дев’яносто днів до виборів. Але сам пан Телень стверджує, що ніде цієї інформації не бачив, навіть на сайті ЦВК.
Час створення територіальних виборчих комісій – 10 серпня. Подання на членів територіальних комісій триватимуть від 27 липня по 5 серпня включно.
Експерт з питань виборів Комітету виборців України розповів і про те що будуть одна обласна виборча комісія, шість районних та 63 майбутніх територіальних громад.
Таким чином 69 територіальних виборчих комісій буде створено для голосування у Вінницькій області.
Щоб потрапити до вершини партійного списку треба кандидатам набрати четверть виборчої квоти. Якщо кандидат набере більшість голосів у своєму окрузі але не дотягне до квоти – депутатом він не стане.
Як передбачає пан Телень, через велику кількість партійних списків підрахунок голосів може тривати три дні, чи навіть більше.
Через пандемію та відсутність повного взаємопорозуміння деяких селян із сучасною технікою, ЦВК та тренінгові центри очікують певні проблеми у навчанні представників виборчих комісій правильному підрахунку голосів.
Особливою проблемою є необхідність подання декларацій від кандидатів у електронному вигляді, що вже викликає питання у малих селах, де може бути лише стільникових інтернет.
Певною причиною жвавого обговорення стало і пояснення щодо нововведения від НАЗК, щодо зміни виборчої адреси.
Як розповів Анатолій Синявський, це не може бути навіть покаране по закону. І людина з Вінниці, наприклад, може поїхати та проголосувати за мера з Харькова.
Тобто, через зміну у 88 та 103-тій постановах, а саме через 145 постанову, у довідках від переселенців було виключено перевірку будь яких підтверждуючих документів. Таким чином навіть у квартирі будь якого вінничанина можуть за довідками від ВПО зарєєструватися ще двадцять людей. І це буде відбуватись за чинним законодавством.
Людину лише перевірятимуть за КЕП – кваліфікованим електронним підписом. Але не перевірятимуть жодних документів.
Цікавою особливістю є те, що людина, яка змінила свою виборчу адресу не має права голосувати за старою. Одна людина – один голос.
“Ми можемо побачити колони автобусів у певних регіонах”, – запевнив пан Синявський.
Присутні доповідачі запевнили журналістів, що до дев’ятого вересня може бути внесено зміни щодо виборчої адреси.
Остаточно оформлені списки виборців будуть за десять днів до виборів, а уточнені за три дні до дня виборів.
За ствердженням експертів, десь тридцять людей з Вінниці вже скористалися правом на зміну виборчої адреси, і це не обов’язково переселенці.
Найпростіше, за словами пана Теленя, змінити свою виборчу адресу можна через додаток “Приват24”, отримати там новий ІЦП, та за його допомогою змінити адресу. Але все одно людина, яка змінює адресу на інше місто, у Вінниці, наприклад, голосувати не зможе.
Далі розповіли про систему залучення депутатів та мандатів у виборчих округах.
На кожен округ буде дев’ять мандатів. І якщо виборці будуть голосувати за партію, і не будуть ставити номер партії поруч із ім’ям кандидата, то мандат отримає той, кандидат, який очолює партійний список.
Партійні голоси поділятимуться наступним чином, якщо партія перескочила відмітку у 5% голосів усіх виборців, матиме шанс розподіляти від одного мандату.
Наприклад, якщо квота 2000 голосів, а партія набрала 6000 то три кандидати від партії мають шанс отримати депутатські мандати.
Якщо три кандидати від партії не набрали потрібної кількості голосів, наприклад 500, хоч і перемогли в рамках своєї партії в своєму окрузі, але загальної кількості не вистачило до квоти, то вони не стають депутатами.
Усі подробиці та інші підводні рифи місцевих виборів ви можете побачити у доданому відеоматеріалі.