Ми вирішили розпитати про шахи, їх сьогодення та майбутнє в міжнародного гросмейстера, трикратного чемпіона Європи з шахів, організатора турніру “Перший Вінницький кубок золотої молоді”, Аркадія Найдіча.
Нагадаємо що “Перший Вінницький кубок золотої молоді” відбувався з 3 по 7 липня 2019 року. Це був настільки масовий турнір з шахів, що його занесли до Книги рекордів України як “Наймасовіший дитячий шаховий турнір”.
Учасники турніру були віком від 6 до 14 років. У турнірі брати участь 7 країн: Ізраїль, Молдова та Білорусь, є ще учасники з Шотландії, Чехії, Угорщини та Швеції та, звісно, українці, серед яких було близько 50 вінничан. Як хлопці так і дівчата.
Загальна кількість дітей, які одночасно грали в шахи на роликовій арені сягнуло за загальним підрахунком 648 гравців.
За свій вклад та надбання, за долучення до встановлення рекорду та відданість цьому виду спорту усі гравці отримали годинники, книги, міксовані набори шахів, а також кубки, медалі та грамоти.
У минулому році було встановлено ще один рекорд для України, але у вигляді призового фонду, який становив на той момент пів мільйона гривень. А призових місць було аж 210.
Не зважаючи на перемогу чи просто подяку та цінні подарунки, усі спортсмени були захоплені та задоволені грою, маючи на меті у наступному році стати кращими.
У в них дуже скоро буде така можливість знову відстоювати своє місце у залі слави, зібравшись з новими суперниками чи старими друзями за одним столом.
Аркадій Надіч повідомив про те, що “Другий Вінницький кубок золотої молоді” не за горами, і відбудеться вже зовсім скоро у 2020 році.
“Ми збираємося перевершити очікування. Я гадаю, що це біль ніж вірогідно, тому що зараз кількість учасників вже наблизилась до рекорду, а попереду ще пів року. Тобто, людей, гравців, які братимуть участь, автоматично буде більше ніж рік, тому що автоматично значить що рекорд буде побито.”, – розповів гросмейстер.
Місце проведення буде тим самим як і минулого року – роликова арена у ТРЦ “Мегамолл”. Дата проведення турніру планується на 19-25 липня.
Але масштабність буде збільшено. Організатори планують запросити гравців з 20 країн.
Знову встановити рекорд як за кількістю учасників, так і по призовому фонду, розмір якого сягатиме 40 тисяч доларів США.
Попіклуються організатори і про те, щоб все було професійно та правильно. Навіть ретельну увагу приділятимуть тому, щоб в кожного учасника була можливість попити води чи з’їсти печиво. Ніби щось несуттєве, але інші турніри так не роблять.
“Ми хочемо зробити не просто “гарний” турнір для України, а дуже класний на рівні всього світу!”, – підкреслює пан Найдіч.
Турнір “Другий Вінницький кубок золотої молоді” буде інклюзивним. Для діток з обмеженими можливостями участь у турнірі буде безкоштовною.
Також усі затрати щодо догляду за дитиною із супроводжувальною особою візьмуть на себе організатори, щоб зробити комфортне перебування
для усіх юних шахматистів з обмеженими можливостями з України.
Богдан Платовський – бізнесмен, інвестор, однодумець, директор обласної федерації шахів – розповів як саме діє ця формула успіху, і чому за допомогою турніру українські спортсмени шахматисти мають шанс спробувати свої сили на світовому рівні.
“Є ядро, центром якого є Аркадій Надіч. Мало того, що він приїхав на Україну, так ще й у Вінницю. Тобто в Україні немає такого другого – він гросмейстер світового рівня. Тому цей “магніт” і притягує все тільки найкраще. І окрім того що у Вінниці та області ведеться робота по розвитку та популяризації шахів, також ведеться робота із шаховою Федерацією України. До нас прислухаються. Є позитивні результати. Аркадій Надіч є також функціонером у шаховій Федерації у Європі. Завдяки чому і проходять ці турніри. Бо є голова, є людина з середини – така як Михайло Шафір, та я – той хто усіх з усіма контактує, збирає. Ось так.”, – пояснив пан Платовський.
Окрім шахового життя Вінниці, в області теж не забувають про шахові турніри. За рік у Вінницькій області проходить близько 70 турнірів. А всі охочий, як аматори так і професіонали, мають можливість у теплий сезон пограти просто неба на свіжому повітрі. Що теж підтримує популярність шахів та популяризує їх серед молоді та дорослих.
У місті Вінниця шахові клуби розташовані у ДЮСШ №6, у клубі “Романтик” на території лісопарку, “Школа шахових чемпіонів” по вулиці Космонавтів, та у Сабарові, та у бібліотеці на Тяжилові.
Про навчання дітей шахам та мистецтву правильної стратегії та вірної перемоги з честю, нам розповів чотирикратний чемпіон області (з швидких і блискавичних шахів), Михайло Шафір. Він працює також тренером для дітей у ДЮСШ №6.
Сам гурток створений для того, щоб навчити дітей логічно мислити та розмірковувати, приймати самостійні рішення, аналізувати, впорядковувати думки, розвивати цілеспрямованість. У дитини виробляється цілий комплекс життєво необхідних якостей, свій власний, спортивний характер.
Михайло Шафір охоче займається з дітьми. Каже, що багато хто з професійних шахматистів, які вчилися грати в шахи так само як маленькі дітлахи, а зараз вже навчаються за кордоном. Гра в шахи допомогла багатьом втілити свої вміння та навички в реальному житті, ставши професіоналами і в сферах бізнесу, маркетингу, чи викладання інформатики.
Відомо, що багато успішних програмістів є хорошими шахістами. Дехто навіть навчає дітей шахам, щоб підготувати її до кар’єри програміста.
На теперішній момент серед любителів шахів немає різниці у віці. Навіть тренер може сісти із дитиною та провести свою гру. Це не екзамен, а просто перевірка здібностей.
Михайло Шафір пояснив нам як само можна здобути свій перший розряд у шахах.
В шахах є такі розряди і звання: 4 розряд → 3 розряд → 2 розряд → 1 розряд → кандидат у майстри спорту (КМС) → майстер спорту (МС) / майстер фіде (FM) → міжнародний майстер (IM) → міжнародний гросмейстер (GM).
Щоб отримати кожен наступний розряд, дитина має приймати участь у турнірах та перемагати. 6 перемог за одну гру – це 4-тий розряд. Із кожною новою перемогою йде закріплення результату та здобуття нового розряду.
Побували ми і в шахово-шашковому павільйоні у Центральному парку.
Люди зайняли всі столи та активно грали свої партії. На інтерв’ю не погоджувались, бо “не хотіли втратити лідерські позиції та програти партію”. Окрім того, було декілька любителів пограти в карти. Присутнім взагалі було не до представників ЗМІ. Головне для них це – перемога. Ось чому шахи вважаються спортом, який вчить рухатися до перемоги попри всі перешкоди.
Життя нинішніх молодих гросмейстерів та новачків також тісно пов’язане не тільки з реальними фігурами, а й із новітніми технологіями.
“Кожен шахіст, більш-менш професійний, він повинен працювати із комп’ютером. Шахи вже, як би, не існують без комп’ютера тепер. Усі статистичні підрахунки, навчання, перегляд партій — все на комп’ютері. Усі гравці користуються величезною базою даних. І сьогодні комп’ютери грають набагато сильніше ніж люди. Навіть Google нещодавно запустив свій штучний інтелект для грив в шахи. Отож новітні технології сьогодні гравцям тільки в користь.”
Але, як і в кожному виді спорту, не виходить без порушень правил, підказок, махлювання. Якщо говорити про “допінг”, то в шахах він носить суто технологічний характер.
І ствердження, що “техніка допомагає” носить вже інший характер. Та, не зважаючи на всі хитрощі, той гравець, який буде викритий у махлюванні чи порушенні правил. Не здасть свій смартфон суддям перед початком змагань. Буде використовувати підказки через навушники, чи інші хитрощі, то для його кар’єри це може бути “фатальним”.
Як розповів Аркадій Найдіч — порушення правил турніру може вилучити в гравця можливість грати у шахи та брати участь у турнірах чи то на 2 роки, чи назавжди, з позбавленням всіх регалій. Тому тим, хто бажає хитрувати, варто ще раз подумати.
Окрім всього у шахів є свій власний “кодекс честі”. Перед початком партії, та по її закінченню гравці мають потиснути один одному руки. Не зважаючи на те, переміг ти чи програв. Сумний ти чи веселий. Посмішка, націленість на результат, вірна стратегія та бажання перемогти — ось що потрібно розвивати та користуватися цим під час турніру.
Щодо можливого розвитку особистості гравця поза межами шахових турнірів у професійних галузях, стало відомо, що багато хто з них йде у фінансову сферу. Бо за багаторічний досвід гри в шахи в людини розвивається аналітичне, математичне, стратегічне мислення. Правильна стратегія для досягання успіху та інше.
“Шахи — це спорт! Шахи — це спорт, де вам потрібні фундаментальні знання. Не має знання — немає результату. Треба займатись від 8 до 10 років кожен день, щоб стати гросмейстером. Гравець має завжди розуміти важливість знань, вмінь та навичок, мати бажання покращувати свій результат, і навчатись треба з дитинства!”, – зазначає пан Найдіч.
Дивлячись на світову статистику наразі у світі знову починає відроджуватись цікавість до цього виду спорту із кодексом честі, своїм пульсом та вкладом у сучасне технологічне життя світу, своїми азартом та емоційністю. І головне, що гравці — це діти, які зможуть пронести свої знання на навички через все життя, не робивши помилок і завжди обираючи вірну стратегію розвитку.
А поки що чекаємо нових фактів про “Другий Вінницький кубок золотої молоді”, записуємо дітей до спортивних гуртків, розробляємо стратегії до літа, та граємо в шахи!