Історію невідомих перемог України в період національно-визвольної боротьби першої половини ХХ ст розповіли дослідники у Вінниці.
Це були голова ГО «Берегиня» Валентина Іванішина, начальник архівного відділу Липовецької РДА Олександр Роговий та історик с.Скитка Липовецького району та Олександр Шмаков.
Зокрема, мова йшла про одну з таких «білих плям» в історії України, як Романохутірська битва Української Галицької армії проти військ Денікіна в боротьбі за УНР. Крім того, цього року відзначається 100-річчя цієї історичної події.
“Наша мета – обнародувати в українському загалі ту сторінку історії, яка є героїчною і трагічною водночас. Це історія УГА і її незнана перемога в Романохутірській битві, 100-річчя якої відзначається цього року”, – зауважила на початку зустрічі Валентина Іванішина.
Варто зазначити, що війна УНР з Добровольчою армією Денікіна досі іменується «невідомою». 20-22 жовтня 1919 року на стику трьох районів Вінниччини – Липовецького, Іллінецького та Оратівського – відбулась Романохутірська битва військ УГА з білогвардійцями і завершилась перемогою.
Про зміст і суть Романохутірської битви детально розповів Олександр Роговий, який зосередив особливу увагу на проявленому вояками УГА героїзмі. Історик продемонстрував схеми битви з деталізацією напрямків наступів обох сторін протистояння, а також окремо зупинився на згадках про цю битву в історичних документах, наукових працях істориків-сучасників згадуваних подій та у друкованих періодичних виданнях тих часів.
“Актуальність детального вивчення подій національно-визвольної боротьби в українській історії зумовлена сучасними подіями, пов’язаними з російською агресією проти України. Тому ми маємо вивчати події минулого, аби виносити уроки задля щасливого майбутнього. Вперше я дізнався про Романохутірську битву у 90-х роках, коли поїхав працювати з розсекреченими архівами до Києва. Я почав по крихтах збирати дані про цю перемогу і результатом стали опубліковані наукові статті та видані наукові збірники. Нажаль, ми виховуємо підростаюче покоління, здебільшого, на трагічних подіях, але в нашій історії є і багато перемог, тому я переконаний, що саме на них має базуватись сучасне виховання дітей та молоді”, – зазначив Олександр Роговий.