Народна депутатка України, представниця 15-го виборчого округу (Вінницька область) Лариса Білозір розповіла про особливості Закону України «Про адміністративну процедуру», який вступає у дію 15 грудня цього року.
Про це вона написала у власному блозі на порталі «Ліга.net».
За її словами, це той закон, на який чекає як українське суспільство, так і європейська спільнота, адже він є однією з умов початку перемовин про вступ до ЄС і НАТО.
За її словами, опір впровадженню норм Закону, прийнятого ще у 2021-му році, чинять деякі українські відомства, які бажають працювати за своїми традиційними правилами, а не за відповідно до правових норм. На жаль, до таких органів влади належать і Екологічна інспекція, і Антимонопольний комітет, власне бачення ситуації має й податкова. Однак, Єврокомісія вже чітко прописала в своєму звіті вимогу припинити практику виходу держвідомств з-під дії закону.
«Якщо ми хочемо стати частиною чогось більшого і кращого як Євросоюз, ми з таким підходом в ЄС не прийдемо», – вважає парламентарка.
Дуже добре, на її думку, що в звіті Єврокомісії є багато згадок про закон про Адмінпроцедуру, також міститься і вимога та очікування від Єврокомісії щодо його виконання.
Читати також: Уряд повернув довоєнні строки надання адмінпослуг
Лариса Білозір повідомила, що у рамках подальшої роботи над нормативно-правовим документом, підкомітет з адмінпослуг та процедури, який вона очолює, уже розглядає законопроект про внесення змін до близько 130 законів у зв’язку з прийняттям Закону України «Про адмінпроцедуру», а також висловила впевненість, що комітет підтримає цей законопроект, який зробить державу ближче і привітніше до своїх громадян та бізнесу.
Нагадаємо, Закон «Про адміністративну процедуру» (ЗАП) встановлює нові прозорі правила взаємодії держави з громадянами та бізнесом замість десятків різних суперечливих процедур.
Закон застосовуватиметься до проваджень, які виникають під час виконання інспекційних повноважень у сфері контролю та нагляду, наприклад, за наслідками перевірок господарської діяльності, у разі застосування стягнень, а також у сфері надання адміністративних послуг, наприклад, у сфері реєстрації бізнесу, нерухомості, видачі дозволів, сертифікатів, ліцензій тощо.
Серед його ключових принципів є той, що усі сумніви мають тлумачитися на користь особи. Дії та вимоги особи вважаються правомірними, доки не буде доведено інше.
Таким чином, Закон України «Про адміністративну процедуру» суттєво обмежує можливості владних структур суб’єктивно трактувати певні реалії, а також вимагати від громадян та суб’єктів бізнесу дій, які не прописані у законодавстві.
Це є суттєвим кроком на шляху до уніфікації українського законодавства з нормативно-правовою базою Євросоюзу.