Наше видання “Новини Вінниці” дізнавалося в експертному середовищі, чи можливо забезпечити безперервну роботу для бізнесу й дистанційних працівників в умовах війни. Йдеться, насамперед, про часті й тривалі відключення електроенергії із-за мега-інтенсивних ракетних обстрілів з боку росії.
Агресор прагне залишити українців без праці і засобів існування
Вчора російські терористи вкотре здійснили масований ракетний удар по енергетичній інфраструктурі України. Це призвело як до людських жертв, так і до знеструмлення всіх українських атомних електростанцій та більшості ТЕС і ГЕС.
Відтак у багатьох великих і малих населених пунктах стався багатогодинний блекаут. Зокрема, в Вінниці була повністю знеструмлена практично до вечора вчорашнього дня, припинилося водопостачання, а надто – у вінничан зник не лише інтернет, а й мобільний зв’язок.
Сьогодні є очевидним: нацистська росія прагне знищити українських народ як військовими методами, так і позбавленням його світла, тепла, води й інших критичних для життя речей під час холодної зими. Водночас, ще одна “операційна” мета агресора – це спричинити економічний колапс в нашій країні, зупинити промисловість, унеможливити для українців роботу, аби вони залишилися без засобів до існування.
Однак, ворогу це не вдасться. Наші громадяни, бізнес демонструють фантастичну стійкість й адаптивність. Вони вчаться не лише виживати, а й успішно працювати у таких, здавалося би, безнадійних обставинах.
На економічному фронті – також SpaceX
“Новини Вінниці” звернулися до Вінницької ІТ Асоціації із проханням поділитися власним релевантним досвідом. Зауважимо, що близько 70 % всієї довоєнної індустрії регіону входило до цього профільного об’єднання.
Ми запитали про те, як вдається її фахівцям організувати безперебійну роботу онлайн в умовах постійних відключень електроенергії. А також, – який набір гаджетів, технічних засобів критично необхідний для забезпечення стабільного інтернету, мобільного зв’язку, живлення комп’ютерів тощо.
“Ще на початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, в березні ц. р. ми організували для компаній-учасниць нашого об’єднання апарати супутникового інтернету від “SpaceX”, – розповідає нашому виданню голова Вінницької ІТ Асоціації Дмитро Софина.
– Більшість бізнес-структур подбала зазделегідь про дизельні генератори та акумулятори безперебійного живлення (UPS). Проте, звісно, йдеться лише про офіси. Але з початку масштабних відключень електроенергії по всій області в жовтні ц. р. забезпечити Starlink-ами та UPS-ами кожного працівника виглядає досить непростим завданням, особливо в умовах дефіциту цих пристроїв”.
З помешкання: потужний ноутбук + UPS
Експерт розділяє проблему на 2 різні кейси. Для безперервної онлайн-роботи з дому він вважає оптимальною зв’язку “лептоп плюс мобільний інтернет” (шерінг зі смартфону). При цьому краще обрати ноутбук з потужним акумулятором – це уможливить працю онлайн протягом майже всього робочого дня, або ж принаймні половини часу.
“Але тут все одно існує проблема. Якщо відбувається відключення світла разом зі звичайним інтернетом, то весь район переходить на мобільний трафік. Тож, швидкість інтернету автоматично зменшується. Тому, за можливості, оптимально мати аналогічно Starlik (для фізичних осіб) і UPS”, – радить пан Софина.
Він також розглядає ще один варіант – це підібрати коворкінг, де буде генератор та супутниковий інтернет. За інформацією експерта, зазвичай ціни на місячну оренду тут варіюються до еквіваленту в $ 100 з людини.
“З тих варіантів, про які ми знаємо, це – “Cherdak” в центрі Вінниці. Також планує відкрити коворкінг-локацію вже цієї зими “IT VN Park” на Вишеньці”, – ділиться голова Вінницької ІТ Асоціації.
Робота офлайн: дизель-генератори більш надійні в офіційних дилерів
Для налагодження стабільної роботи в офісі пан Софина рекомендує використовувати дизель-генератор та/чи джерела безперебійного живлення для ПК чи лептопів. Що ж до надійного підключення до мережі експерт радить “Starlik” або спеціальний тариф від інтернет-провайдера, що вможливлює отримання сигналу по оптоволоконних кабелях – навіть в умовах відсутності світла.
“Проте слід врахувати, що генератори чи UPS-и не можуть тримати чи генерувати заряд, – акцентує експерт. – При цьому кількість підключень до одного роутера (антени) обмежена, а швидкість у інтернет-провайдерів все одно не “витягне” всі робочі пристрої. Тому цей варіант прийнятний лише у разі тимчасового відключення електроенергії”.
Дмитро Софина ділиться: разом зі “Starlink” очолювана ним Асоціація використовує переносні акумулятори “Bandera Power” від вінницької компанії “Промавтоматика”.
“Ці апарати ми ще весною протестували з партнерами і все працює. До локадаунів їх активно закуповували для військових. Проте, на виконання замовлення потрібно чекати три-чотири тижні, враховуючи чергу”.
Щодо дизель-генераторів експерт рекомендує звертатися лише до офіційних дилерів. Адже, за його словами, в інтернеті можна натрапити на несумлінних постачальників, – вони вимагають авансові платежі, але з поставками далі виникають проблеми.
А скільки коштує легендарний “Starlink”?
“Новини Вінниці” також поцікавилися в очільника Вінницької ІТ Асоціації, в яку суму обійдеться інернет від “Starlink”.
“Замовити обладнання можна на офіційному сайті , – говорить Дмитро Софина. –
Попередня вартість – $ 500 за пристрій та $ 65 абонплати щомісяця. Крім того, потрібно ще врахувати мито (10%) та ПДВ (20%). А це відповідно – плюс $ 100 та $ 150 до вартості товару, без урахування ціни доставки”.
Водночас, ІТ-фахівець звертає увагу на те, що важко спрогнозувати строки отримання обладнання – адже, на жаль, опції технічної підтримки на офіційному сайті немає.
“Звісно, можна ще придбати “Starlink” за іншими оферами в інтернеті. Проте, тут слід бути обережним. Походження апаратів неможливо перевірити. При цьому, відомо немало випадків, коли продають нелегальну апаратуру, яку можуть заблокувати при використанні. Так, нещодавно більше 1 000 схожих “старлінків” відімкнули в Україні”, – застерігає пан Софина.
Є ще одна альтернатива
За інформацією експерта, наразі вітчизняні ІТ-кластери та профільні асоціації координують зусиля між собою. Відтак, після тривалих перемовин зі “SpaceX”, було надано дозвіл на офіційні продажі апаратів, обслуговування та прийом платежів від українських компаній (документообіг та ПДВ).
“Але, враховуючи вимоги до замовлення, схвалили рішення, що саме Львівський ІТ Кластер отримав цю ліцензію. При цьому, для всіх інших кластерів надаються спеціальні умови, – конкретизував Дмитро Софина. – Вартість обладнання з урахуванням ПДВ, держмита, доставки та організації процесу – $ 1250. Тарифний план обійдеться за зниженою ціною в $85 на місяць. А строк доставки варіюється від 3 до 6 місяців”.
Важливо, що Львівський ІТ Кластер забезпечує безкоштовну заміну терміналу, який вийшов з ладу, гарантію від виробника та службу підтримки клієнтів, резюмує голова голова Вінницької ІТ Асоціації.
Андрій КОВАЛЕНКО