У Вінниці відбувся «Форум громад Вінниччини: Економічний план перемоги».
Спікерами форуму стали представники виконавчої та місцевої влади, місцевих громад, народні депутати нинішнього та попередніх скликань, представники бізнесу та інвестиційних й благодійних фондів. Форум відвідав та став одним зі спікерів третій президент України Віктор Ющенко.
Про те, як проходив форум, який організували й провели громадське об’єднання «Ми – Вінничани» та громадська організація «Центр соціально-політичного моніторингу “Вектор”» за медійної підтримки медіахолдингу «Новини Вінниці» йшлося у попередніх матеріалах нашого видання.
Метою організаторів було створення нового меседжу та демонстрація місцевим громадам позитивних кейсів економічної ефективності в умовах війни. Тому й робота форуму на Вінниччині з розробки економічних планів громад тільки починається.
Робота форуму розпочалась з вітального слова і розповіді начальника Вінницької ОВА Сергій Борзов щодо економічного та соціального становища області. Він зазначив, що за 9 місяців 2023 року в області реалізовано 27 інвестиційних проектів загальною вартістю майже 1,2 млрд грн, створено близько 970 нових робочих місць, працює близько 370 релокованих підприємств.
Візія Ющенка
Перша дискусійна панель форуму мала назву: «Візія Ющенка. Оборона. Економіка. Національна ідентичність». Цілком логічно, що під час цієї панелі топовим спікером був сам Віктор Ющенко.
Як зазначив модератор форуму, голова Благодійного фонду «Український альянс» Микола Філонов, нині суспільство починає позитивно переосмислювати ініціативи президента Ющенка, які в 2005-10 роках активно критикувалися зі всіх політичних флангів. Зокрема щодо увічнення ролі УПА, національного визвольного руху та його очільників після Другої світової війни.
Отже, «візія Ющенка» на вінницькому економічному форумі громад полягала в наступному: третій президент впевнений, що за останні три десятки років українці з квазінації перетворилися у згуртоване суспільство та справжню політичну націю. Саме через активне національне й політичне національне творення, Україну визнає світ, як поборника російського фашизму та допомагає військово та економічно.
Третій президент України підкреслив, що війна з росією, яка розпочалася у 2014 році та її активна фаза з 2022 року згуртувала українців перетворивши його в політичну націю, об’єднана спільною ціллю і надметою – перемога над ворогом.
Віктор Ющенко також зробив широкий аналіз світових економічних трендів, участі в глобальних процесах України, яка воює, проаналізував стан в різних галузях, зокрема торкнувся проблем аграрного виробництва та переробки та енергетичної безпеки.
Представникам громад Вінниччини він порекомендував усіляко сприяти аграрному виробництву, створювати та розвивати інфраструктуру цієї галузі і бути максимально ініціативними. Саме в цьому, на думку Віктора Ющенка, полягає запорука економічної ефективності громад.
Про важливість політичної стабільності та послідовності, що до обраного економічного курсу і вплив цього фактору, говорив голова громадського об’єднання «Ми-Вінничани» Валерій Коровій.
Під час цієї панелі на форумі народний депутат Микола Кучер говорив про те що потрібно всі економічні зусилля направляти на Перемогу, про розбудову та підтримку підприємств здатних працювати на потреби війська.
Про згуртованість усіх українців і на всіх рівнях у перші тижні війни пригадав директор департаменту міжнародного співробітництва та регіонального розвитку Вінницької ОВА Ігор Цехановський. Він також повідомив про економічні програми, які діють в області. Також він зазначив, що місяць від місяця область займає п’яту-шосту сходинку рейтингу Мінекономіки, за залученням програм економічної підтримки: доступні кредити 5,7,9 та Є-робота. Тобто область отримує фінансову подушку у вигляді грантових коштів та кредитів.
Народний депутат України 8-го скликання, голова Вінницького осередку ГО «Ми – Вінничани» Сергій Кудлаєнко зазначив, що на сьогоднішній день існує багато питань до формування бюджету в рамках деяких громад.
Про бюджетні виклики, інвестиції та позитивні кейси
Про це говорили під час другої панелі форуму народна депутатка України Лариса Білозір, в. о. міського голови Ладижина Олександр Коломієць, СЕО компанії Voltage Group Віталій Ніколаєнко та керівник Групи регіонального розвитку компанії «МХП» Олег Нестеров.
Лариса Білозір зосередилась у своєму виступі на проблемах пов’язаних із вилученням ПДФО з військових із бюджетів територіальних громад. Йдеться про податок на доходи, який сплачують військовослужбовці, і які йдуть у бюджет громад, де зареєстровані військові частини.
Також на думку народної депутатки цього року є дефіцит освітньої субвенції, яка направляється в громади, він становитиме дев’ятнадцять мільярдів гривень, що призведе до суттєвих проблем в сфері освіти.
Також пані Лариса говорила про робочі консультації з європейськими партнерами щодо децентралізації в Україні. Йдеться про створення органу, який буде контролювати та спрямовувати роботу усіх територіальних органів влади у русло закону.
Свої прогнози представникам громад надав й представник компанії МХП Олег Нестеров. І варто зазначити, що вони були не дуже оптимістичними.
А от виконуючий обов’язки міського голови Ладижина Олександр Коломієць був більш оптимістичним. Він зазначив, що останнім часом місто та громада реалізує багато спільних соціальних проєктів завдяки співпраці х компанією МХП, зокрема, фонду «МХП – Громаді» та компанію ДТЕК.
Віталій Ніколаєнко розповів про практичні кейси інвестицій компанії Voltage у громадах. А також презентував «Нову енергетичну стратегію» компанії.
Інвестор шукає громаду, громада знаходить інвестора
Під час третьої панелі дискусії форуму « Залучення грантових проектів в громади» на цій парадигмі наголошували спікери: директорка БФ «МХП – Громаді», депутатка Черкаської обласної ради Тетяна Волочай, керівники двох громад з Черкащини та міський голова Липовця Віктор Бичков.
Вони поділилась досвідом про розвиток партнерства в громадах та розповіли про власні успішні кейси цієї роботи.
Тетяна Волочай зазначила, що з 2019 року благодійний фонд «МХП – Громаді» масштабувався на всю територію України, де є потужності підприємства. Сьогодні він працює в 13 областях країни: Вінницькій, Черкаській, Київській, Сумській, Дніпропетровській, Львівській, Івано-Франківській, Тернопільській, Хмельницькій, Волинській тощо.
Липовецький міський голова Віктор Бичков, розповів про здійснені грантові проекти з фондом «МХП – Громаді». Це поновлення спортивного майданчику зі штучним покриттям, на якому грають у футбол, волейбол, баскетбол. А також облаштування автобусних зупинок у селах громади. Він зазначив, що ці проекти є дуже важливими для жителів.
І на завершення «Форуму громад Вінниччини: Економічний план перемоги» його співорганізатор Микола Філонов оголосив умови конкурсу для економічних вищих навчальних закладів, під час якого викладачі та студенти мають розробити економічні стратегії розвитку шести районів області.
Саме цей конкур і продовжить роботу форуму вже у практичній площині.
📰 Запрошуємо підписуватись на «Новини Вінниці” в інших соцмережах:
🔴 Ми в Telegram 🟡 TikTok 🟣 Instagram 🔵 Ми у Facebook 🟤 Ми в YouTube