Від фільмів-блокбастерів, що вразили членів Американської кіноакадемії, до творів, що завоювали п’ять найпрестижніших статуеток – в цьому матеріалі ми розглядаємо найуспішніші кінокартини в історії престижної кінопремії “Оскар”.
“Бен-Гур”, 1959
Успіх епопеї Вільяма Вайлера був передбачуваним: його номінували у 12 з 15 категорій, і одразу було зрозуміло, що перемогу він здобуде у більшості з них. Можливо, члени академії реагували на нові виклики індустрії. А може, просто любили Вайлера — це була його третя перемога в категорії “Найкращий режисер”, після фільмів “Місіс Мінівер” (1942) і “Найкращі роки нашого життя” (1946).
“Титанік”, 1997
Якби Кім Бейсінгер не обійшла 87-річну Глорію Стюарт і не здобула статуетку за “Найкращу жіночу роль другого плану” у фільмі “Таємниці Лос-Анджелеса”, “Титанік” міг би встановити рекорд кількості “Оскарів”, зокрема у категоріях “Найкращий режисер” та “Найкращий фільм”. Згадуваний фільм завоював 11 статуеток із 14 номінацій. Кейт Вінслет не отримала нагороду за найкращу актрису року, а Леонардо Ді Капріо навіть не був висунутий на розгляд у категорії “Найкраща чоловіча роль”. Найкращий грим року був відзначений фільму “Люди в чорному”. Під час церемонії відбувся суперечливий момент, коли режисер Джеймс Кемерон проголосив: “Я король світу”, — цитата з героя Ді Капріо у фільмі, яку він виголосив на носі корабля. Це викликало суперечки серед критиків, деякі вважали це зарозумілістю, а інші вважали справедливим, враховуючи пристрасний проєкт “Титанік” та його прогнозований провал.
“Володар перснів: Повернення короля”, 2003
Члени Американської кіноакадемії щедро визнали не лише фінальну частину епічної адаптації творінь Дж. Р. Р. Толкіна в режисурі Пітера Джексона, але й весь трилогійний шедевр, який визнаний еталоном жанру. Фільм “Владар перснів: Повернення короля” здобув перемогу у всіх 11 категоріях, де був номінований. Його видатне виключення з кінопрограми завадило йому стати лауреатом найбільшої кількості статуеток “Оскар” усіх часів. Це залишається єдиною картинкою в історії премії “Оскар”, що отримала понад 10 номінацій і перемогла у всіх, включаючи нагороду за “Найкращий фільм”.
“Це сталося якось вночі”, 1934
“Це сталося якось вночі” практично вперше визначило жанр ситкому. У цьому фільмі зіграли різнопланові актори, зокрема Клодетт Кольбер у ролі спадкоємиці-втікачки та Кларк Ґейбл у вигляді газетного репортера-невдахи. Френк Капра визнаний переможцем у номінації “Найкращий режисер”. Категорію “Найкраща чоловіча роль” виграв Ґейбл, а Кольбер отримала нагороду за “Найкращу жіночу роль”. Цікаво відзначити, що того вечора, коли вручали нагороди, Кольбер планувала вирушити у відпустку до Нью-Йорка. Проте, вона була доставлена назад до готелю Biltmore на поліцейському мотоциклі, щоб особисто отримати свою заслужену винагороду.
“Пролітаючи над гніздом зозулі”, 1975
Двічі в категорії “Найкраща чоловіча роль” в попередні роки за фільми “Останній наряд” і “Китайський квартал”, Джек Ніколсон нарешті завоював “Оскара” за вражаючу роль Рендла Макмерфі, харизматичного шахрая, який опиняється у психіатричній лікарні. Під час свого вдячного виступу він зазначив першого агента, який висловив йому, що він “не має права бути актором”. Але найтрогательнішою моментом вечора стала промова Луїзи Флетчер, яка грала медсестру Ретчед і отримала “Оскар” за “Найкращу жіночу роль”: вона емоційно висловила свою вдячність перед своїми глухими батьками жестовою мовою.
“Мовчання ягнят”, 1991
Фахівці назвали оскарівські перегони 1991-го наймасштабнішими за останні роки через багатогранність номінантів у категорії “Найкращий фільм”. Стрічка “Мовчання ягнят” протистояла мультфільму “Красуня і чудовисько”, трилеру “Джон Ф. Кеннеді. Постріли в Далласі”, гангстерській біографії “Багсі” та сентиментальній драмі “Володар припливів”. Зрештою перемогу здобув фільм Джонатана Деммі, зокрема завдяки оскароносним виступам Ентоні Гопкінса в ролі серійного вбивці Ганнібала Лектера та Джоді Фостер у ролі Клариси Старлінг, агентки ФБР, яка прагне проникнути в його розум. Нагорода Гопкінса була особливою несподіванкою, оскільки критики вважали абсолютним фаворитом Ніка Нолті у ролі психологічно травмованого вчителя у “Володарі припливів”.