За тисячу днів після початку російського повномасштабного вторгнення, Україна продемонструвала небачену стійкість, даючи відсіч одній із найбільших армій світу.
Україна також змогла залучити масштабну міжнародну підтримку, яка допомагає озброювати Сили оборони, відновлювати зруйновану російськими обстрілами енергетику і підтримувати фінансову стабільність.
Людські втрати
Про військові втрати України зі зрозумілих причин точної інформації немає. До другої річниці повномасштабного вторгнення президент Володимир Зеленський казав про 31 тис. загиблих українських військових.
Про військові втрати ворога щодня звітує Генеральний штаб. На ранок 19 листопада це приблизно 722440 загиблих та поранених росіян.
Офіційна статистика жертв серед цивільних таємницею не є. За останніми даними з 24 лютого 2022 року і до кінця жовтня загинули 12162 людини, а поранені – 26919 цивільних.
Щодо дітей дані є більш точні та оперативні. З початку повномасштабного вторгнення та до 19 листопада (ранок):
- 591 дитина загинула
- 1695 дітей були поранені
- 1934 дитини зникли безвісти
- 34949 дітей знайшли
- 19546 дітей були депортовані або примусово переміщені
- 388 дітей було повернуто
- 16 дітей постраждали від сексуального насильства.
Території, інфраструктура, довкілля
До 24 лютого 2022 року було окуповано 7,28% території України, майже 44 тис. кв. км. З того часу окупанти захопили ще 11,12% території – 67 тис. кв. км. Повернути контроль за час повномасштабного вторгнення українська армія змогла над 42,5 тис. кв. км – 7% території країни. Зараз під тимчасовою окупацією 18,4% України.
На совісті росіян за даними з офісу омбудсмена:
- понад 250 тис. зруйнованих та пошкоджених будинків;
- 2093 зруйнованих об’єктів культури;
- 630 зруйнованих релігійних споруд;
- 1911 зруйнованих та пошкоджених медичних закладів;
- 3798 зруйнованих та пошкоджених закладів освіти, з яких понад 1,3 тис. – дитсадки.
144 тис. кв. м. території України є вважаються потенційно замінованими. Замінування коштує українській економіці щороку $11 млрд. За оцінками Світового банку, повне розмінування того, що вже накоїв у нас ворог, коштуватиме $35 млрд.
З початку повномасштабного вторгнення, відповідно до дослідження Top Lead, вибухами було спричинено 23 тис. пожеж. 25 об’єктів природно-заповідного фонду або під окупацією, або під постійними обстрілами.
Через війну згоріли 79,3 тис. га лісів та зелених насаджень.
Вага 51 статуї Свободи – 1,4 млн тонн – це відходи від знищеної російської техніки.
175 млн тонн СО2 – викиди парникових газів через війну. Це співставно із річним викидом чотирьох європейських країн разом – Данії, Швеції, Болгарії, Фінляндії.
Російські злочини
Від початку повномасштабного вторгнення Офіс генпрокурора веде магістральну справу про злочин, який є першопричиною решти російських під час війни.
Загалом Офіс генпрокурора зареєстрував:
Населення, переселенці, біженці
Станом на січень 2022 року чисельність населення України оцінювали у 42 млн осіб. Тепер загальна чисельність – 35,8 млн, а на підконтрольній території, де органи держвлади можуть повноцінно здійснювати свої повноваження – 31,1 млн осіб. Такими є показники офіційної Стратегії демографічного розвитку.
Відповідно до даних ООН, для підтримки стабільної кількості населення, коефіцієнт народжуваності (дітей на одну жінку) має становити 2,1. В Україні він впав і становить менше одиниці. За прогнозами у 2041 році населення може становити вже 28,9 млн, а у 2051 році – 25,2 млн.
Майже 4,2 млн українців перебувають у країнах ЄС та є бенефіціарами тимчасового захисту. Найбільша кількість – понад 1 млн – знаходиться у Німеччині та майже мільйон – у Польщі.
Світова допомога
З початку повномасштабного вторгнення Володимир Зеленський здійснив 70 зарубіжних візитів. Звісно, що у більшості випадків йшлося про підтримку України.
Найбільші обсяги допомоги відносно ВВП надали Данія, Естонія, Литва, Латвія, Фінляндія, Швеція, Польща, Словаччина, Нідерланди, Чехія. Обсяги допомоги США становили 0,4% їхнього ВВП.
Сполучені Штати є лідером за постачаннями Україні більшості типів зброї. Проте за кількістю наданих систем ППО їх випереджає Німеччина, а за кількістю танків Польща, Нідерланди та Данія.