Президент США Дональд Трамп 22 лютого під час виступу на Конференції консервативних політичних дій (CPAC) заявив, що Сполучені Штати наблизилися до підписання угоди з Україною щодо рідкісноземельних ресурсів. Він також наголосив на бажанні повернути мільярди доларів військової допомоги, наданої Україні.
За інформацією сайту NV.
П’ятеро людей, які працюють над редакцією нового проєкту угоди про копалини, повідомили NV, що нова редакція є жорсткішою за попередню, а команда Дональда Трампа жорстко продавлює новий договір.
Нова версія від американських партнерів пропонує закріпити за США 100% власності майбутнього фонду і розподілити внески сторін у фонді у співвідношенні два до одного, де українська сторона вносить дві третини майбутніми надходженнями від видобутку, а американська сторона — третину, яку вже надала у вигляді зброї.
Американська сторона вважає угоду суто комерційною і виносить обговорення питань гарантій безпеки за межі цієї домовленості. Також в межах угоди США не беруть на себе жодних зобов’язань по інвестиціях.
Усі джерела дотичні до роботи над контрактом вважають новий проєкт жорсткішим, ніж попередній і схиляються до того, що Київ буде змушений підписати угоду найближчим часом, щоб розблокувати співпрацю над мирним врегулюванням.
Більшість експертів залучених до процесу узгодження угоди з української сторони вважають за доцільне приоритезувати розблокування співпраці з американською стороною над деталями виконання угоди, яка може розтягнутися на довгий час і охопити нову американську адміністрацію після Трампа.
Природні ресурси – один із важливих факторів російської військової агресії, який часто залишається поза увагою. Ще у 2023 році Forbes оцінив вартість корисних копалин України у $14,8 трлн.