Під час чергового засідання виконавчого комітету Вінницької міської ради начальниця Служби у справах дітей Людмила Шафранська розповіла про хід виконання «Програми соціального захисту сімей з дітьми, які опинились у складних життєвих обставинах, та дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, у Вінницькій міській територіальній громаді на 2022-2024 роки».
Про це повідомили у Вінницькій міській раді.
На виконання програми «Турбота» на 2024 рік у бюджеті громади передбачено понад 800 мільйонів гривень, а це – 27 % коштів, які не входять до захищених статтей.
Керівниця Служби у справах дітей Людмила Шафранська звітувала перед виконкомом за виконання заходів минулого року.
За словами Людмили Шафранської, Служба у справах дітей постійно контролює умови утримання та виховання дітей за місцем їхнього проживання.
Організація роботи служби
Однією з ефективних форм роботи є організація діяльності комісії з питань захисту прав дитини при виконавчому комітеті Вінницької міської ради.
Протягом 2023 року провели 42 засідання цієї комісії, на якій розглянули понад тисячу питань. З метою захисту права дітей на належне батьківське виховання працівники Служби у справах дітей вилучили 10 дітей із небезпечного родинного середовища, яких направили до КЗ Вінницького та Жмеринського центрів соціально-психологічної реабілітації дітей, КНП «Вінницька міська клінічна лікарня «Центр матері та дитини».
Облік дітей-сиріт, позбавлених батьківського піклування та дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах
Станом на 1 січня 2024 року на обліку служби у справах дітей перебуває 112 дітей, які опинились у складних життєвих обставинах, та проживають у 65 сім’ях. У громаді нараховується 266 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з яких 249 дітей (94%) перебувають у сімейних формах виховання (200 – під опікою громадян, 49 – у прийомних сім’ях, дитячих будинках сімейного типу).
Протягом 2023 року до дитячого будинку сімейного типу влаштували 1 дитину, створили 2 прийомні сім’ї, до яких влаштували 3 дитини, позбавлені батьківського піклування.
На території громади функціонує також патронатна сім’я, у якій протягом минулого року свою тимчасову домівку знайшли 3 дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах.
Піклування про дітей, які постраждали від воєнних дій агресора
За час проведення повномасштабних воєнних дій, які відбуваються на території України, до Вінницької громади перемістились та проживають 4 прийомні сім’ї, у яких виховується 9 дітей, позбавлених батьківського піклування.
Служба у справах дітей дбала і про дітей з-поміж ВПО. Працівники служби, задля захисту їхніх прав та інтересів, проводили профілактичні заходи за місцем тимчасового проживання дітей, надавали допомогу у відновленні втрачених документів, отриманні паспорта. А також здійснювали негайне реагування з метою забезпечення оперативного виявлення дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, вживали заходи на реагування про вчинення домашнього насильства та запобігання його повторного вчинення тощо.
Проблеми та перспективи
Через військову агресію рф проти України з’явилися нові виклики, а саме: здійснення контролю за дітьми-сиротами та дітьми позбавленими батьківського піклування, які перебувають за кордоном у сім’ях опікунів/піклувальників.
17 дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування, що перебувають на первинному обліку, знаходяться за межами України.