Крапку в питанні деколонізації Європейської площі мають у Вінниці поставити найближчим часом. Також є плани гідно вшанувати пам‘ять полеглих в Другій світовій війні, які там поховані, та перепоховати останки військових окупаційної армії початку XX століття. Для цього мають провести пошукові дослідження на території Європейської площі, де, за архівними даними, наявні місця поховань 1920-1975 років.
Про це повідомили у Вінницькій міській раді.
Вже стартували підготовчі роботи на ділянці біля колишнього меморіального комплексу, де пошуково-ексгумаційні роботи проводитиме спеціалізована організація. У результаті досліджень науковці отримають додаткові дані для вивчення історії міста. Виявлені захоронення загиблих під час Другої світової війни буде перенесено до вже існуючої зони пам’яті з метою вшанування.
Відповідне рішення було затверджено на сесії Вінницької міської ради торік.
За словами головного архітектора міста Євгена Совінського, Вінниця має намір таким чином розкрити справжні сторінки власної історії. Дослідження місць поховань 1920-1975 років та достойне вшанування пам’яті загиблих у Другій світовій – це значний внесок в боротьбі за відновлення української ідентичності, що є особливо важливим під час повномасштабної російсько-української війни.
Таким був Меморіал Слави на Європейській до травня 2022 року.
Як розповідає директор Музей Вінниці Олександр Федоришен, «Меморіал Слави» у середмісті Вінниці насамперед формувався як місце пам’яті про так звану «громадянську війну» та її «героїчну» радянську інтерпретацію.
Директор Музею Вінниці додав:
У травні минулого року з площі Європейської прибрали скульптурну композицію з будьонівцем, червоногвардійцем та червоноармійцем. Пізніше були демонтовані бетонні стели, на яких знаходились плити з викарбуваними іменами полеглих у Другій світовій війні — вони будуть встановлені на гранітних колонах на вулиці Київській.