Центральна геофізична обсерваторія імені Бориса Срезневського ДСНС оприлюднила результати широкого дослідження щодо оцінки стану забруднення атмосферного повітря у містах України.
Її робили за даними мережі спостережень гідрометеорологічної служби, які отримані у 38 містах на 128 стаціонарних постах.
В атмосферному повітрі визначався вміст 22 забруднювальних речовин. Загалом для України у першому півріччі 2021 р. середні концентрації шкідливих речовин за даними з міст, де проводились спостереження, перевищували середньодобові гранично допустимі концентрації (ГДКс.д.) з формальдегіду – в 2,0 раза, з діоксиду азоту – в 1,5 раза; вміст фенолу досяг рівня 1,0 ГДКс.д.
Щодо ситуації у Вінниці, то вона на восьмому місці серед міст України за рівнем забрудненості в атмосферному повітрі.
Це видно з таблиці.
У Вінниці в повітрі значно перевищує вміст в повітрі:
Діоксид азоту – 3,3 раза;
Фтористий водень – 1,7 раза.
Також у Вінницькій області, в басейні річки Південний Буг зафіксували найвищу концентрацію нітратів. Це трапилося у Жмеринці.
«Середній вміст нітрогену амонійного у воді річок басейну Південного Бугу перебував у межах 0,295 – 21,4 мгN/дм3. Найбільше забруднення (за максимальним вмістом) відзначалось у воді р. Баран – м. Жмеринка (38,9 мгN/дм3 )», – йдеться у дослідженні.
Також у Гайсині Вінницької області спостерігається велика кількість промислових токсинів у грунті (цинк).
«На вміст промислових токсикантів у ґрунтах (кадмій, мідь, манган, нікель, свинець, цинк) у І півріччі були обстежені: м. Київ, м. Маріуполь Донецької області, м. Гайсин Вінницької області, м. Світловодськ Кіровоградської області, м. Нова Каховка Херсонської області, м. Жашків та м. Чигирин Черкаської області».
Ці дані видно на таблиці
«У ґрунтах м. Гайсин середній вміст важких металів був незначним, лише вміст цинку досягав рівня 165 мг/кг. Максимальний вміст цинку на рівні 268 мг/кг виявлено у ґрунтах на території М Гайсин, свинцю – 1,3 ГДК біля центральної прохідної Гайсинської спеціалізованої пересувної механізованої колони № 58, міді – 94 мг/кг біля прохідної ТОВ Гайсинський молокозавод», – йдеться у дослідженні.