Регіональний координатор з організації проведення вакцинації Тетяна Бондаренко під час засідання круглого столу, щодо старту кампанії імунізації у Вінницькій області, повідомила цікаві деталі.
«Вже минула доба після того, як у Вінницькій області розпочато кампанію з імунізації медичних працівників проти коронавірусної інфекції. Зокрема, вчора вже були вакциновані 10 медпрацівників, а сьогодні проводиться імунізація медичних працівників бригад екстреної медичної допомоги, які базуються у м. Вінниці. Продовжує працювати бригада вакцинаторів, яка пройшла відповідне навчання у складі 5 осіб – 2 лікарів та 3 медсестер. Це працівники Центру первинної медико-санітарної допомоги №5 м.Вінниці»
Тетяна Бондаренко повідомила, що двоє лікарів мобільної бригади, яких першими вакцинували від СOVID-19, продовжують працювати та почуваються задовільно. Серед тих десяти осіб, які вакциновані: станом на ранок 25 лютого одна людина має температуру 37,2 і болі у м’язах. Ця реакція передбачувана, зазначають фахівці, і прописана виробником в інструкції, яку отримали до вакцини. Зазначається, що можлива неважка реакція після щеплення. Підвищення температури виникає у 40% осіб, які вакцинувалися, і проходить протягом 1-2 днів без специфічного лікування. За необхідністю приймаються жарознижуючі препарати, якщо температура вище 38,5 або виражений дискомфорт і головний біль.
Лікар-пульмонолог Аліна Олександрівна, яка також отримала щеплення проти коронавірусу. повідомила, що самопочуття задовільне. Зранку спостерігався головний біль, який протягом дня пройшов. Реакція на щеплення абсолютно ідентична, як і на вакцини від інших хвороб.
В свою чергу головний інфекціоніст області Лариса Мороз, яку цитували вінницькі ЗМІ, як таку, що не робитиме щеплення цією вакциною, відмовилася від своїх слів. Вона зауважила, що також є прихильницею вакцинації і вся родина проводить щеплення:
«Уся моя родина вакцинується, і від грипу також. Я буду вакцинуватися і від коронавірусу, але наразі маю достатньо антитіл. На мою думку, ми повинні, у першу чергу, вакцинувати тих медичних працівників, які не перехворіли і не мають антитіл, але працюють у вогнищах інфекції. Таким чином, ми зможемо створити більший прошарок захищених людей серед медичного персоналу. А вже під час другої хвилі вакцинації щеплення отримають ті медпрацівники, які мають достатньо антитіл, але ми розуміємо, що їх рівень поступово знижується. Рішення щодо вакцинації, безперечно, добровільне і кожен має прийняти своє рішення. Я вважаю, що коронавірус має бути керованою інфекцією, як і грип, від якого застосовуються вакцини. Ми зараз працюємо в екстремальних умовах, тому класичні клінічні дослідження, які проводяться в процесі розробки вакцини, дещо відрізняються. Ми повинні розуміти, що усі вакцини всіх виробників наразі практично на одному рівні. І це нормально для екстреної ситуації, адже необхідно швидко сформувати колективний імунітет. Спираючись на досвід інших країн, зокрема Ізраїлю, вакцинація працює. Однак, ми побачимо результативність щеплення не одразу, а через два-три місяці, коли достатня кількість людей отримає першу і другу дозу вакцини. Особливо йдеться про людей, що належать до групи ризику».
Коментуючи епідситуацію в області, Лариса Мороз зазначила, що останнім часом коронавірус «помолодшав», адже зросла кількість нових випадків серед людей активного працездатноговіку: від 30 до 65 років. Спостерігається і зростання кількості «важких» хворих.
В ході зустрічі присутні поспілкувались і з першою вакцинованою лікаркою Людмилою Бойко, яка є лікарем, завідувачем амбулаторією ЦПМСД №5 і входить до складу мобільної бригади. Вона розповіла, що має гарне самопочуття, температура в нормі, жодних змін у своєму стані не відчула.
Навчання щодо здійснення щеплень від коронавірусу пройшла одна мобільна бригада. В першу чергу вакцинацією охоплюватимуть ковідні лікарні, які розташовані в м.Вінниці. З понеділка розпочнеться навчання для решти бригад. Перша бригада з Гайсинського ЦПМСД. Таким чином вакцинація розпочнеться з Гайсинського району, адже саме гайсинська ЦРЛ є опорною по «ковіду». Далі будуть проводитись щеплення медпрацівникам по всьому району, після чого будуть виїзди у сусідні райони, де також проводитимуть вакцинацію.
«Ми хочемо якнайшвидше навчити всі 20 наших бригад, які працюватимуть на першому етапі вакцинації. Це дозволить уникнути перевантаження бригад та максимально швидко охопити імунізацією наших медичних працівників. Після Гайсинського району першочергово охоплюватимемо вакцинацією ті лікарні, які є «ковідними» – Калинівська, Козятинська, Жмеринська та Хмільницька ЦРЛ. В числі перших також будуть Могилівподільська та Ямпільська ЦРЛ. Крім того враховуватимуться темпи поширення захворювання у районах і прийматимуться відповідні рішення», – повідомила Тетяна Бондаренко.
За рекомендаціями і підрахунками МОЗ України перший етап вакцинації має тривати місяць-півтора, тому в планах протягом цього періоду охопити першою дозою вакцини всіх медиків області. Відповідно до проведених клінічних досліджень ефективність вакцинації при введенні 1 дози складає орієнтовно 60%, а через 4 тижні після введення другої дози, ефективність вакцини складає понад 90%.