Держава має максимально сприяти встановленню малої генерації, а також спростити українським громадам і бізнесу завезення та установку енергообладнання.
Про це заявили учасники дискусії “Енергетична стійкість України в умовах тотальної війни”, яка відбулася в Українському кризовому медіацентрі.
Як зазначив голова правління УКМЦ, Надзвичайний і Повноважний Посол України Валерій Чалий, російські удари, зокрема 8 липня, були спрямовані і на лікарні – для залякування, і, вкотре, на енергетичні потужності.
На думку всіх експертів, головним зараз є те, як пережити зиму 2024-2025 року, а вона буде надзвичайно складною для України. Але шанс вийти з неї переможцем у країни є. І для цього вже є рішення, напрацьовані громадами та бізнесом.
На її думку, це можливо, але треба окреме звернення від уряду на до донорів, міжнародних організацій та структур ООН, щоб ті поставили до зими якомога більше генерації малої потужності. І, що важливо, допомогли з їхньої установкою, ремонтом і супроводом. Адже у громад для цього часто нема ні фахового, ні фінансового ресурсу
Як зазначив голова правління Global 100%REnewable UA, президент MHP Eco Energy Олександр Домбровський, український бізнес вже робить дуже багато, щоб пережити зиму, і цей досвід можна масштабувати та використовувати.
За його словами, українські компанії вже закуповують акумуляторні блоки та системи генерації різних типів на десятки і навіть сотні мегават, і все це буде найближчим часом установлене. Але треба, щоб держава максимально спростила ввезення новітнього енергообладнання та прибрала податкові та митні збори. А також синхронізувала зусилля всіх учасників, надавши громадам та бізнесу рішення та інструментарій для побудови енергетичної стійкості.
Але, зазначає він, жодної конкретики поки не чути. Крім того, Костенко критикує акцентування уваги на розбудові Хмельницької АЕС, адже це – перспектива щонайменше 10 років.
А тут і зараз, вважає Костенко, треба максимально наситити малою генерацією міста і забезпечити енергостійкість критичної інфраструктури:
Як позитивні приклади він згадав громади, в яких місцева влада активно готує інфраструктуру до важкого енергетичного голоду. Зокрема Хмельницький, який став майже повністю автономним у забезпеченні передусім критичної інфраструктури.