Нещодавно Міністерство охорони здоров’я України оприлюднило на своєму офіційному сайті роз’яснення щодо того, як медичним закладам і аптекам надавати послуги пацієнтам в умовах відсутності світла і зв’язку.
У МОЗ нагадали, що на час дії воєнного стану в умовах знеструмлення та відсутності зв’язку лікарі можуть формувати паперові рецепти та направлення до вузькопрофільних медичних спеціалістів.
При цьому в міністерстві зазначили, що “використання паперових форм допускається виключно у випадках, якщо відсутня технічна можливість сформувати електронний рецепт чи направлення через, наприклад, відсутність електроживлення чи доступу до мережі Інтернет”.
“Новини Вінниці” дізнавалися в профільному Департаменті Вінницької обласної військової адміністрації, як виписуватимуть рецепти без світла. Але розмова виявилась більш об’ємною і торкнулася того, як система охорони здоров’я, медичні заклади Вінниччини адаптувалися до умов воєнного часу і постійних відключень електроенергії. Ми поцікавилися, наскільки медики області готові працювати в форс-мажорних обставинах? Чи назагал не виникає незручностей у медзакладів і лікарів при вимушеному використанні старого, паперового формату медичних документів, як-то рецептів на лікарські препарати, направлення пацієнта до вузького спеціаліста, лікарняних листів тощо?
Вінницька обласна військова адміністрація, її профільний Департамент почали готувати відповідну інфраструктуру для забезпечення безперервної роботи медустанов області з самого початку повномасштабного російського вторгнення в Україну, розповідає в коментарі “Новинам Вінниці” директор Департаменту охорони здоров’я та реабілітації Вінницької обласної військової адміністрації Ольга Задорожна.
У Вінницькій області електронна система доступна, хоча й зберегли паперові бланки
Директор Департаменту охорони здоров’я та реабілітації Вінницької ОВА Ольга Задорожна нагадала, ще на початку повномасштабної війни росії в Україні, згідно з рекомендаціями МОЗу, медзакладам пропонувалося перейти на паперові носії. Це було пов’язано з тим, що українська влада з міркувань безпеки закрила чи суттєво обмежила у перші місяці російського вторгнення доступ до низки державних реєстрів, в тому числі – і до електронної системи охорони здоров’я.
За її словами, зокрема, електронний лікарняний лист було впроваджено на початку 2021 року. Тоді в єдиній електронній системі пов’язали як структури охорони здоров’я, так і Пенсійний фонд, Фонд соціального страхування.
Однак, за словами очільниці профільного Департаменту Вінницької ОВА, на сьогодні в медустановах регіону використання паперових медичних документів зведено до мінімуму.
Директор Департаменту охорони здоров’я та реабілітації Вінницької ОВА зазначає: якщо раптом трапиться збій із забезпеченням електроенергією й Інтернетом, тоді медзаклади використовуватимуть паперові документи. Втім, – лише як тимчасову, запасну опцію.
Ольга Задорожна пригадує, що на початку повномасштабного вторгнення російських агресорів в Україну в Вінницькому регіоні закрилося дуже багато аптек. Тоді обласна військова адміністрація звернулася до керівництва аптечних мереж із закликом поновити роботу, адже ці заклади є критично важливими для громадян. На даний час більшість аптек регіону працюють.
Навантаження на медичну систему Вінниччини зросло в рази
За словами Ольги Задорожної, обласна влада враховувала в підготовці медичної системи регіону до функціонування в умовах війни кілька додаткових факторів. З початку війни Вінниччина стала прихистком для тисяч переселенців з тимчасово окупованих ворогом територій, а також прифронтових регіонів України.
Як акцентує Ольга Задорожна, Вінниччина сьогодні є однією з базових областей, які приймають, лікують і реабілітують чи не найбільшу кількість поранених українських військових, інших постраждалих від воєнних дій. За її словами, Вінницька область сьогодні гідно справляється і з цим надважливим викликом.
Всі лікарні зі стаціонарними відділеннями забезпечені генераторами
Ольга Задорожна розповідає: коли почалися масштабні російські атаки на вітчизняну критичну інфраструктуру, а відтак і перманентні відключення електроенергії, першочерговим завданням обласної влади було обладнання лікарень Вінниччини джерелами безперебійного живлення. Насамперед потрібно було забезпечити сталу роботу хірургічних відділень, реанімацій, функціонування медичної апаратури.
Вона зазначила: на сьогодні фактично всі лікарні Вінниччини, які мають стаціонарні відділення, забезпечені бензиновими чи дизель-генераторами.
Ольга Задорожна зауважує: наразі медзаклади регіону не входять до списків планових відключень електроенергії. Для компанії “Вінницяобленерго” установи охорони здоров’я є пріоритетними, тому їх забезпечують струмом першочергово. Якщо ж трапляються аварійні відключення світла, то в медустановах вмикають генератори.
P. S. Вчора, 9 січня, начальник Вінницької обласної військової адміністрації Сергій Борзов провів нараду зі структурними підрозділами ОВА – щодо планування діяльності на 2023 рік з урахуванням усіх викликів сьогодення.
Андрій КОВАЛЕНКО