Одні кажуть, що він був представником українського націоналістичного руху, інші ж кажуть – що виїхав до США за «єврейською візою»… Запрошуємо вінничан, яким відомі подробиці життя Григорія Степанця, повідомити цю інформацію.
Вінничанин Григорій Степанець, який залишив спадок Залужному, став посмертно легендарною персоною, про нього написали чи не усі провідні українські ЗМІ. Проте, у цих публікаціях суттєво відрізняються факти біографії цього чоловіка. Сайт «Новини Вінниці» одним з перших оприлюднив інформацію про спадок Залужного.
І ми теж спробуємо встановити факти біографії Григорія Степанця. Щоправда, як стане відомо з подальшого змісту, про долю Григорія Степанця мало що докладно відомо, крім загальних даних, які в різних джерелах різняться деталями.
Університети не повідомили про спадок
Різні джерела повідомляють, що екс-вінничанин Григорій Степанець посмертно спонсорував не тільки Головнокомандувача ЗСУ, а й два українських університети. Це Український католицький університет та Києво-Могилянську академію. Деякі джерела стверджують, що це відбулось восени минулого року.
Про це у Фейсбуці та Телеграмі є багато повідомлень, серед них і Юлія Гришина, нардеп, голова підкомітету з питань освіти ВРУ.
У дописі, який цитує паблік «Новини вищої освіти», йдеться про те, що університети отримали гроші, або проходять через цей процес.
А, відомий український оглядач і журналіст Віталій Портніков додав деталей, зазначивши, що Григорій Степанець виділив гроші цим вищим навчальним закладам.
Портников сказав, що Степанець хотів допомогти розвитку України як цивілізації, української мови.
Цю інформацію поширили та багато інших українських ЗМІ, щоправда, на сайтах обох універів: УКУ та Києво-Могилянки відсутні згадки про факт спадку та й імені Григорія Степанця немає. Чому – невідомо. Можливо, це було оговорено в заповіті. А може й з інших причин. Можливо, з тих, на які натякає депутатка Юлія Гришина.
Григорій Степанець – ignotus homo
Перш за все, прізвище СТЕПАНЕЦЬ – дуже поширене на Центральній Україні та Вінниччині зокрема. Переберіть на пам’ять своїх знайомих, і ви знайдете серед них кілька СТЕПАНЦІВ, які не є один одному родичами. Але попри розповсюдженість прізвища, як це часто буває, біографії кількох людей можуть накладатися одна на одну. І схоже, що Григорій Степанець – і є та невідома людина, про яку всі говорять, але немає достеменних даних.
Щоправда, у випадку із Григорієм Степанцем відомо, що такий чоловік був народився у 1938, навчався у вінницькій школі №4, добре її закінчив (з медаллю), поступив у МДУ ім. Ломоносова…
А далі, як то пишуть, «джерела повідомляють протилежні версії»…
За словами того ж Віталія Портнікова:
Переважна більшість українських ЗМІ оприлюднила саме цю версію виїзду пана Степанця з СРСР.
Проте, Ніл Крас, (псевдо Соломона Вайнштейна, ред.), у книзі «Моя Вінниця», глава «Про школи» пише, що був особисто знайомий зі Степанцем, проте, не надто тісно спілкувався.
Далі Ніл Крас повністю заперечує тезу про українське дисидентство Григорія Степанця:
Щоправда, Ніл Крас – джерело не вельми надійне, бо часто його твердження про вінничан, чи події, що розгорталися у місті, дуже суб’єктивні. Це й не дивно, адже він писав книгу спогадів, а не історичну монографію. А спогади – річ суб’єктивна та й часто – не об’єктивна.
Як кажуть про Ніла Краса і його знайомства у Вінниці, «він знав особисто всіх вінничан, починаючи з самих князів Коріатовичів».
Але не будемо про Краса, повертаємося до Степанця…
Можливо, є більш інформовані джерела про долю Григорія Степанця? Будемо раді надати їм можливість висловитися, розповісти свою версію життя цієї, стовідсотково, непересічної людини на сайті «Новини Вінниці» та в Телеграм-каналі «Новини Вінниці».