Цього року ми святкуємо дві важливі річниці, пов’язані з будівлею вінницького Спасо-Преображенського собору: 265 років тому завершилося будівництво домініканського костелу Внебовзяття Пресвятої Діви Марії, а 190 років тому в ньому освятили православний Преображенський собор.
Осередок домініканців, членів католицького чернечого Ордену братів-проповідників, виник у Вінниці на початку XVII століття. Розташований поруч з осередком ордену єзуїтів на території нинішнього архітектурно-історичного комплексу Мури, домініканський монастир і костел мали невеликі дерев’яні будівлі, побудовані, ймовірно, на кам’яних фундаментах. Це тривало до середини XVIII століття, коли Міхал Ґрохольський та його дружина Анна фундували будівництво мурованого костелу і кляштору на тій же ділянці.
Будівництво тривало від 1750 до 1758 року, і після його завершення Ґрохольські надали утримання комплексу та його мешканців за рахунок 30 000 злотих, забезпечених на Вороновицькому маєтку. Костел був консекрований 4 березня 1761 року луцьким єпископом Антонієм Еразмом Волловичем.
У 1832 році після рішення Ніколая І закрити католицькі чернечі монастирі, домініканський костел перейшов у відання православного духовенства, а католицьку парафію передали капуцинам. 25 березня 1833 року костел було освячено як православний Преображенський собор.
Ця історія розповідає про важливі події в історії Вінницького домініканського комплексу, який здобув значення як культурний та релігійний символ у Вінниці.