Визначна подія у мистецькому житті – презентація «Енциклопедії української душі – Хата під стріхою»
У стінах виставкових залів галереї «Хлібня» Національного заповідника «Софія Київська» відбулася презентація унікального мистецького проєкту Народного художника України Володимира Козюка – «Енциклопедія української душі – Хата під стріхою».
У книзі також зібрані наукові статті та дослідження, підготовлені співавторами – мистецтвознавицею Оксаною Старак-Повякель та істориком Віктором Косаківським.
За його словами, першу хату він намалював і люди не вірили, що такі ще існують, а коли Олександр Домбровський став головою Облдержадміністрації Вінниччини у 2005 році, вони разом започаткували проєкт «Збереження та відродження культури Поділля», який розповсюдився на всю Україну.
384 сторінки видання вміщують неймовірну колекцію світлин та картин хат під стріхою, створених Володимиром Козюком у його мандрах Поділлям та іншими регіонами України. Протягом 28 років художник відвідав понад 800 сіл, задокументував 400 хат, замалював і детально описав кожну з них.
Це не просто книга чи збірка картин. За словами Олександра Домбровського, це – «енциклопедія української душі», адже кожна хата під стріхою є символом духовного спадку, який українці зберігали століттями.
Проєкт отримав високу оцінку з боку культурних діячів та науковців. Олена Осадча, ректорка Київської державної академії декоративно-прикладного мистецтва і дизайну, наголосила на необхідності внесення хат під стріхою до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини.
Заступниця Міністра культури та стратегічних комунікацій Анастасія Бондар присутня на заході зазначила, що подібні мистецькі проєкти це: “Надзвичайно важливо для нашої боротьби, стійкості нашого народу, який розуміє, що культура, історія та мистецтво — це є опора і продовження нашого життя”.