Видання «Новини Вінниці» вже повідомляло, що Вінницька обласна рада раптово вирішила перевірити одразу декілька об’єктів у Вінницькій області. Кілька днів тому голова Вінницької обласної Ради Вячеслав Соколовий навіть створив робочу групу, яка має вивчити питання загибелі осетрових у межах Ладижинського водосховища, а також питання «дотримання вимог природоохоронного законодавства при розміщенні водовідстійника у Тростянецькій громаді».
Відповідне розпорядження є на сайті обласної Ради.
«Новини Вінниці» повідомляли про візит членів робочої групи, які намагалися з’ясувати обставини будівництва резервуару із зберігання рідких відходів, але замість цього вінницькі депутати симулювали конфлікт для замовного сюжету на місцевому телебаченні.
Деякі із представників цієї робочої групи назвали поїздку «хаотичною спробою комунікації з громадою». А інші представники намагалися звинуватити відому українську компанію, одного з найбільших інвесторів області, у тому, що їх не пускають на об’єкт, де відбуватиметься будівництво. Тоді ж з’ясувалося, що депутати намагалися без попередження пробратися на об’єкт де компостують органічні добрива, а отримавши дозвіл на відвідини, туди не пішли.
Члени робочої групи облради, в якій головує депутат Сергій Кривешко також відвідали фірму ТОВ «Перша Аквапромислова компанія» у Ладижині, де загинуло дев’ять тонн російського осетра та астраханської білуги. Підприємство знаходиться на технічній території Ладижинської ТЕС.
Депутати вислухали версію власника загиблих осетрів
На підприємстві на території колишнього рибгоспу Ладижинської ТЕС представників робочої групи зустрів власник риби, що загинула, Олександр Корх. Він повідомив депутатам про збитки, яких зазнав та назвав свою версію загибелі осетрових.
У спричинених збитках він фактично звинуватив відому агроіндустріальну компанію. Ніби там, на підприємстві працівники чистили технологічне обладнання каустичною содою. І ця речовина потрапила у воду та отруїла 9 тонн осетрових, після чого вони впродовж лічених хвилин загинули.
Щоправда, Олександр Корх зізнався, що в момент загибелі риби в ніч на 3 жовтня, перебував не на місці у Ладижині, а у Києві. І всі розпорядження працівникам щодо знешкодження наслідків, звернень до правоохоронних органів, державної екологічної інспекції, ГУ Держпродспоживслужби та інших служб, давав дистанційно. У такому ж режимі він віддавав розпорядження щодо підготовки матеріалу для проб на експертизу.
Через це, представників Держекоінспекції на місце не викликали, викликали тільки поліцію, яка зафіксувала факт збитків. За нашою інформцією, поліцію теж викликали не одразу, а на наступний ден і вже поліцейські здійснювали комунікацію з екоінспекторами та представниками інших служб, які й зробили на місці проби води.
Через день у Держекоінспекції Вінницької області оприлюднили результати досліджень. Виявилося, що вода не містила жодних суттєвих перевищень санітарних норм.
З повідомлень установи випливає, що більш «свіжих» результатів на сьогодні немає.
Нюанси і невідповідності у версії власника риби
Версія пана Корха грунтується на тому, що водозабір місцевого підприємства знаходиться вище по течії та на тому ж боці, що й підприємство, де загинула риба. Але в цьому є й перший нюанс. Адже, йдеться про водозабір для підприємства, а не про те, де знаходиться стік використаної води.
Другий нюанс полягає в тому, що поруч з фірмою пана Корха є й інші рибгоспи. І там жодних випадків масової загибелі риби не було. Навіть більше. Не загинули риби інших видів, зокрема, коропи та товстолоби, яких теж вирощували на фірмі в садках поруч з осетрами. Ці коропи і товстолоби теж мали доступ до відкритої води, а обмежують їх вихід на плесо водосховища звичайні сітки.
Олександр Корх також розповів, що раніше до війни, осетрових годували креветкою, а потім перейшли на годування оселедцями.
Деякі члени депутатської робочої групи говорили, що є непідтверджена інформація, що отруєння осетрів могло бути не хімічним, а харчовим.
Крім того, нині перевіряється інформація про те, що незадовго до загибелі риби Олександр Корх її застрахував. Щоправда, він сам заперечує цю інформацію.
А на пряме запитання журналістів, чи це правда, пан Корх відповів, що не страхував, але робив це невпевнено, і так, ніби це запитання застало його зненацька.
Олександр Корх також не зміг назвати конкретну суму збитків, яких він зазнав. Він сказав, що це важко визначити, дивлячись, як рахувати…
Це досить дивно, для компанії, яка продає кілограм чорної ікри за понад 40 тисяч гривень.
Також Олександр Корх сказав, що передасть частини мертвих осетрів, які зберігаються у рефрижераторі, в європейські експертні органи, для проведення експертизи.
На запитання членів робочої групи чому, якщо підозрюють, що рибу отруїли каустичною содою, не зробити експрес-аналіз лакмусовим папером, який реагує на гідроксид NaOH?, Олександр Корх тільки знизав плечима.
Обставини невідомі, висновків немає
Далі після спілкування з власником загиблої риби, голова робочої групи зі знімальною групою вінницького комунального телебачення вирушив на моторному човні до місця водозабору, про який йшлося вище.
По приїзду Сергій Кривешко розповів, що по суті він там нічого не побачив. Навіть труби водозабору. Бо вона під водою. Він також сказав, що робоча група не буде робити жодних висновків зараз. А дочекається результатів експертиз та розслідування.
Представник компанії, діяльностю якої почали цікавитись обласні депутати, Павло Мороз прокоментував версію власника риби так: мовляв, він розуміє емоції та співчуває збиткам бізнесмена, але компанія не має до цього прикрого випадку жодного стосунку.
Коментарі щодо роботи депутатської комісії та представника компанії дивіться у відео.
І на завершення візиту члени робочої групи подивилися на загиблу рибу, яка зберігається у рефрижераторі та без конкретних результатів поїхали до Вінниці.
📰 Запрошуємо підписуватись на «Новини Вінниці” в інших соцмережах:
🔴 Telegram 🟡 TikTok 🟣 Instagram 🔵 Facebook 🟤 YouTube 🟢 WhatsApp