Поліція Одеси розпочала провадження щодо порушення расової, національної рівноправності громадян під час акцій, які пройшли в місті 2 травня. У Вінниці подібне впровадження розпочали ще наприкінці січня. Досі про її результати нічого не відомо, на відміну від Одеси. Де справу скоріш за все швидко відправлять в суд.
Як і у Вінниці, одеська справа стосується пам’яті. Вірніше, маніпуляцій окремих «громадських активістів» на знакових для людей датах і постатях.
У Вінниці під час чергової серії приступу істерії щодо протидії встановленню в центрі міста Меморіалу «Дерево Свободи», в пам'ять загиблих майданівців, деякі «активісти» розповсюджували у мережі Фейсбук пости з антисемітськими, ксенофобськими закликами, антиєврейськими висловлюваннями. І, що саме гидке, «активісти» супроводжували це цитатами з Шевченка, вириваючи їх із історичного, культурного, мовного і національного контексту, переносили їх на сьогодення.
Детальніше: Скандальні вінницькі "активісти" озброїлись антисемітськими гаслами
З фотографій і текстів, які оприлюднювали одіозні Таїса Гайда та її поплічниця (раніше притягувалась до кримінальної відповідальності за крадіжку та підробку документів) Юлія Піскунова, випливало, що вінничани «мучаться і страждають від влади, яку очолюють невідомі євреї». Що є прямим підбуренням до міжнаціональної ворожнечі.
Ці намагання зустріли спротив переважної більшості вінничан, громадських організацій, депутатів і влади. І поліція була вимушена розпочати досудове розслідування за ознаками злочину, передбаченого статтею 161 Кримінального кодексу України “Порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності або ставлення релігії”.
До цього міський голова Вінниці Сергій Моргунов заявив про намір звернутися з цього приводу з офіційною заявою про злочин до СБУ та поліції.
Детальніше: Поліція Вінниці розпочала справу про антисемітизм
І своє звернення до правоохоронців та міжнародних організацій направили місцеві громадські організації після проведення тематичного круглого столу.
Вже пройшло майже півроку, а новин про хід справи ніяких. Вінницька поліція так ще й не передала її до суду, і навіть не оприлюднила жодних подробиць, щодо її розгляду, кола причетних осіб, тощо.
У вінничан створилося враження, що поліція намагається закрити справу на самому початку її розгляду. Багато у соцмережах говорять про те, що дуже неоднозначно розглядати цю справу, з огляду на її національне, антисемітське спрямування. Є спокуса закрити на ці факти очі, мовляв, нічого такого у нас немає…
Всупереч такій спокусі міністр МВС Арсен Аваков зажадав від правоохоронців, щоб ті негайно і терміново взялися за розгляд справи, за подібні вінницьким, висловлювання активістки у Одесі.
Там, 2 травня, лідер одеської організації "Правого сектора" Тетяна Сойкіна під час мітингу заявила:
«На майбутнє ми віримо, ми впевнені в тому, що наведемо в Одесі й в Україні справжній український порядок. Україна буде належати українцям, а не ж… дам, не олігархії».
Авакова ошелешили такі висловлювання і він написам у соцмережі:
«В Україні неприпустимі публічні антисемітські заклики. В т.ч. на масових акціях, як вчора в Одесі. Це печерне середньовіччя, а не патріотична позиція. За цим фактом поліція Одеси зареєструвала провадження за ч.1 ст.161 "Порушення расової, національної рівноправності громадян», – заявив він.
Як бачимо, статті і обставини відкритих проваджень у Вінниці і у Одесі ідентичні. Але є впевненість, що одеську справу розслідують по-гарячому, і вже скоро її направлять до суду. Може це, а ще й позиція міністра МВС підштовхне підлеглих Авакова вінницьких правоохоронців до активних дій? Саме цього чекають вінничани, яких обурили антисемітські висловлювання псевдоактивістів.
Сергій Негодун