У молодіжному центрі “Квадрат” нещодавно відбулася інформаційно-просвітницька лекція на тему “Депортація українців як інструмент комуністичного геноциду”.
Подія привернула увагу молоді, яка бажає краще зрозуміти трагедію минулого, яка набувала актуальності й у сучасному світі.
Лекція покликала до роздумів про минуле України, але також нагадала про актуальні проблеми, пов’язані з геноцидом, що відбуваються й зараз у нашій країні.
«Безсумнівно, сучасні злочини російського режиму в Україні є геноцидом. Одним з головних способів здійснення геноцидних дій проти української нації є депортація населення. Це страшний інструмент, який Кремль використовує знову й знову, нагадуючи нам про часи тоталітарного комуністичного режиму СРСР», – такими були головні тези лекції.
Лекцію проводив Анатолій Войнаровський – відомий вчений, кандидат історичних наук та доцент кафедри культури, методики навчання історії та спеціальних історичних дисциплін Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського.
Виступ Анатолій Войнаровський розпочав з аналізу політики більшовицьких лідерів, особливо увагу звертаючи на роки сталінського режиму. Автор багато говорив про підстави для дискримінації та категорії населення, які становили найбільшу загрозу для тоталітарного режиму:
Лектор послідовно схарактеризував посилення влади тоталітарного режиму, затвердження на законодавчому рівні примусового виселення населення, заслання та ув’язнення в концентраційні табори. Одним з найстрашніших питань лекції став ГУЛАГ. У залі панувала болюча тиша, коли лектор розповідав про деталі страшних умов життя та праці людей, яких проголосили “ворогами народу”:
Потім слідував детальний опис діяльності тоталітарної машини, органів НКВС СРСР. Автор наголосив на виселенні та репресіях учасників ОУН–УПА та їхніх сімей. Особливу увагу слухачів привернула тема депортація кримських татар упродовж 18–21 травня 1944 року, коли кримські татари були насильно виселені зі своєї історичної батьківщини, Криму.
Цей злочин був проведений радянським тоталітарним режимом, за наказом Йосипа Сталіна та постановою Державного комітету оборони СРСР.
Одним зі слухачів, Олександром, було висловлено наступне враження:
Інша відвідувачка, Марія, поділилася своїми думками:
Лекція стала важливим кроком у збереженні пам’яті про трагедію українського народу, а також у формуванні свідомого суспільства, яке бореться проти геноциду та прагне забезпечити захист прав людини. А найголовніше вона нагадала нам, що сучасні злочини російського режиму в Україні несуть у собі страшну схожість з минулим.
Як зазначив лектор-історик, усі ознаки геноциду присутні та сьогодні, коли країна знову переживає війну і насильницьке виселення народу. Тому нехай минуле навчить нас усвідомлювати цю страшну реальність та надихне злагоджено працювати над розвитком та захистом країни.
Подія відбулась за підтримки “ГО “Дівчата” у партнерстві з міжнародною організацією World Vision та за фінансового сприяння ADH реалізують проєкт “Підтримка ВПО в Україні”.
Катерина Сафіна,
студентка Вінницького державного педагогічного університету
ім М. Коцюбинського.