Агенція регіонального розвитку Вінниччини – унікальна організація, яка є своєрідним креативним, організаційним та консультаційним “містком” між місцевою владою, територіальними громадами й бізнесом регіону, з одного боку, й міжнародними донорськими структурами, грантодавцями, благодійними фондами, експертно-консультаційним середовищем та іншими стейкхолдерами, з другого.
Мета Агенції – сприяти розвитку Вінниччини за рахунок інвестицій та інших ресурсів, а також здійснення заходів з покращення бізнес-середовища та іміджу області. За цим нібито офіційним формулюванням насправді простежується фахова експертиза, системність і стратегічність у підходах, креативність ідей і мультифункціональність регіонального ресурсного хабу.
Як вдається організації досягати заявлених амбітних цілей? Наскільки змінилися пріоритети організації у зв’язку з повномасштабним російським вторгненням в Україну і воєнним станом на всій території держави?
Про все це говоримо в ексклюзивному інтерв’ю з директоркою Агенції регіонального розвитку Вінницької області Наталією Гижко.
На відео – повна версія інтерв’ю:
Пропонуємо ознайомитися з найбільш важливими тезами й акцентами розмови, а також – з деякими цифрами, фактами й анонсами в контексті діяльності Агенції, про які нам ексклюзивно повідомила Наталія Гижко.
Наріжні пріоритети організації під час війни
Агенція регіонального розвитку Вінницької області має чотири наріжні пріоритети. Це – регіональний розвиток, охоплює аспекти, які стосуються стратегічних документів місцевої влади, розвитку територій, місцевих громад. Також Агенція фокусується на підтримці бізнесу й залученні інвестицій в економіку Вінницького регіону. Водночас у зв’язку з війною додався новий напрямок, пов’язаний з потребами критичної інфраструктури, зокрема, з підтримкою медичних закладів Вінниччини.
Після повномасштабного вторгнення росії в Україну фахівці, експерти, глибоко проаналізували ситуацію. Було визначено, що Агенція під час війни може бути найбільш корисною й ефективною для регіону, країни, використовуючи доступні фінансові інструменти. Йдеться про грантові конкурси, міжнародну технічну допомогу, співпрацю з благодійними фондами, фандрайзинг.
Серед основних досягнень та напрацювань Агенції у 2022 році:
-
залучено понад 5,5 млн грн для розвитку критичної інфраструктури Вінницької області;
-
придбано 103 одиниці обладнання та меблів для закладів медицини;
-
реалізовано 9 проєктів, з них 6 грантова підтримка та 3 фандрайзингові кампанії;
-
проведено 4 заходи та надано понад 70 консультацій;
-
створено комфортні умови перебування на лікуванні дитячого населення Вінницької області для щонайменше 3600 осіб/рік;
-
підвищено якість надання медичних послуг для 95 000 жителів чотирьох громад Вінницької області та однієї громади Одеської області;
-
покращено умови праці для понад 100 осіб медичного персоналу.
Підтримка мікро- й середнього бізнесу Вінниччини
До війни Агенція провела 185 різноманітних заходів в контексті підтримки мікро- й середнього бізнесу регіону, залучивши понад 2 000 учасників. Сьогодні організація сфокусувалася на стимулюванні МСБ в територіальних громадах Вінницької області, адже практика свідчить: більш стійкими є ті громади, де працює більше підприємців.
Смарт-спеціалізація Вінницького регіону
Агенція брала активну участь в робочій групі щодо розробки Стратегії збалансованого регіонального розвитку Вінницької області до 2027 року. В документі зафіксовано один із принципів європейської спільноти, згідно з яким принаймні одна ціль розвитку регіону повинна розроблятися за принципом смарт-спеціалізації. Це – визначення тих галузей, які є найбільш конкурентними, інноваційним і водночас – притаманними й найбільш перспективними для економічного розвитку регіону.
На Вінниччині було визначено два таких напрями. Це – медичний туризм, тому що в нашому регіоні є відомі курорти в Хмільнику, Немирові, в інших місцевостях. Маємо розгалужену мережу державних, комунальних, приватних медичних закладів, які надають якісні медпослуги.
Другий напрямок – впровадження аграрних технологій з використанням IT- інновацій.
Роль кластерів в управлінні відходами на рівні громад
Одна з історій успіху Агенції за експертної підтримки в рамках швейцарсько-українського проєкту «Підтримка децентралізації в Україні», DESPRO – це участь в розробленні регіонального плану управління відходами Вінницької області до 2030 року та місцевого плану управління відходами для Південного кластеру у Вінницькій області ( 11 громад) на виконання Національної стратегії управління відходами до 2030 року. Окрім цього, команда забезпечувала інформаційний супровід цього процесу в регіоні.
Підтримка релокованого бізнесу
Спільно з Департаментом міжнародного співробітництва і регіонального розвитку Вінницької ОВА, Вінницькою облрадою Агенція формувала регіональну базу промислових площадок, опрацьовувала заявки від релокованого бізнесу, надсилаючи запити до територіальних громад регіону.
Економічний профайл громади
Це – наявна база даних, якою може скористатися будь-яка громада. В процесі децентралізації державна статистика ще має пройти етап накопичення даних у розрізі громад. Відсутність достеменних статистичних даних для керівників територіальних громад призводить до зниження ефективності в розробці та впровадженні ключових управлінських рішень на місцях.
Система великих даних “Економічний профайл громади/регіону” – це майже 100 об’єднаних на одній платформі баз даних, яку розробив Центр Розвитку Інновацій, і активно пропагується Агенцією.
Підтримка молодіжного підприємництва на селі
У 2020 році Агенція регіонального розвитку Вінницької області стала партнером Українського Пакту заради молоді-2025. Це – меморандум, підписаний Міністерством молоді та спорту України, Програмою ООН в галузі народонаселення, ГО “Центр “Розвиток Корпоративної Соціальної Відповідальності”. Також до ініціативи приєднався і бізнес, який погодився брати молодь на практику, надавати робочі місця – для отримання молодими людьми першого досвіду підприємництва, а також ділитись знаннями в рамках заходів ініціативи.
Агенція є регіональним представником Пакту в Вінницькій області. Організація запровадила в регіоні дві тренінгових програми «Skills lab: успішна кар’єра» та «Skills lab: власна справа» з розвитку кар’єрних та підприємницьких знань та компетенцій у молоді, що проживає в сільській місцевості.
Андрій КОВАЛЕНКО