У віворок, 5 листопада, у ВОМЦ “Квадрат” провели круглий стіл на тему “Формування нового районного (повітового) поділу у Вінницькій області”.
На зустрічі говорили про продовження реформи децентралізації та зокрема, розглядали питання адміністративно-територіального районного устрою області. І обговорювали — скільки ж районів буде у області?
Як відомо, Уряд планує відмовитися від практики добровільного об’єднання територіальних громад та самостійно формувати ОТГ, відповідно до перспективних планів.
А робоча група Вінницької ОДА з підготовки пропозицій щодо адміністративно-територіального устрою в кожному з районів області рекомендувала модель області, в якій буде 64 ОТГ. Зараз на Вінниччині утворено 42 об’єднаних тергромади, а в чотирьох ще не відбулися місцеві вибори.
Зміна територій районів – потреба, яка виникла через динамічний процес формування об’єднаних територіальних громад.
При децентралізації існуючи місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування втрачають підстави для здійснення визначених законом повноважень – ці повноваження переходять до відповідних ОТГ.
Зараз повноваження та функції в межах одного того ж району дублюються різними інституціями влади. Неефективно витрачаються кошти державного (РДА) та відповідних місцевих (районних) бюджетів на утримання управлінського апарату.
Як зауважив д.е.н., завідувач кафедри державного управління Українського католицького університету Віктор Борщевський:
Етап створення ОТГ має завершитися в першій половині 2020 року. Зараз їх в Україні — понад 900.
Ігор Коліушко, голова правління Центру політико-правових реформ більш детально розповів про зміну районування в Україні
Загалом новий районний поділ має на меті упорядкувати систему органів влади – як виконавчої так і місцевого самоврядування – на відповідній території для ефективного забезпечення ними відповідного просторово-соціально-економічного розвитку.
Це сприятиме якісному, доступному наданню жителям публічних послуг, визначених законодавством.
Після обговорення пропозицій нового районного поділу виникали активні дискусії. Казали про те, що при поділені районів на повіти може статися ситуація коли в межах повіту з’явиться той район, який раніше був в іншій ОТГ і через це в жителів чекатимуть проблеми при отриманні медичної допомоги, транспортні незручності та інші проблеми.
Жваву дискусію точилась навколо моделі поділу Вінницької області.
Представники деяких місцевих рад активно розвивали ідею «правильного поділу» та введення єдиного на всю вінницьку область «єдиного госпітального округу». Проте це не було підтримано організаторами круглого столу.
Щодо поділу на райони в області, скільки їх буде: три чи чотири, говорити ще рано. І концепція щодо поділу Вінниччини на три райони все ще є актуальною. Дискусії ще тривають. Зокрема, є пропозиції розділити один з районів на два (таким чином в області буде чотири супер райони) і замість Ладижина адмінцентром може стати Тульчин.
Ні і щодо перспектив змін. До кінця року має з’явитися проект закону про внесення змін до Конституції України щодо змін місцевого самоврядування.
Ну, а якщо до кінця грудня нардепи не спроможуться подати законопроект, то адміністративно-територіальну реформу можуть «покласти під сукно», і як відбуватимуться місцеві вибори у 2020 році, на яких територіях, за якими правилами, наразі невідомо нікому. І ця невизначеність ще більше набуде гостроти, якщо зміни до Конституції не будуть прийняті.
Отже, фінальну крапку в дискусії так і не було поставлено, бо кожен мав що сказати по темі, але усі ці розмови носять суто теоретичний, навіть відсторонений характер. Без змін до Конституції зміни районування неможливі…