Критична ситуація в енергетичній сфері – із-за знищення російськими терористичними військами частини українських електромереж і обладнання – триває. За повідомленням НЕК “Укренерго” від 12 січня ц. р., в Україні зберігається значний дефіцит потужності, у дев’яти областях застосовувалися аварійні відключення. За цих умов в уряді й професійних колах енергетиків шукають оптимальні альтернативні моделі відбудови та “редизайну” критичної інфраструктури для досягнення енергетичної безпеки держави в умовах війни.
Нагадаємо, що на початку нинішнього року Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль анонсував побудову децентралізованої енергетичної системи, яка стане більш стійкою до ворожих нападів.
Видання “Новини Вінниці” продовжило збирати експертні оцінки щодо того, які альтернативи у цьому контексті виглядають найбільш ефективними й реальними.
Наступний етап розвитку енергосистеми – це розподілена генерація з акумуляцією, – енергетичний експерт
Експерт вважає: замість меншої кількості енергоблоків потужністю 300-500 МВт або навіть 1000 МВт, необхідно мати велику кількість електростанцій – від кількох десятків кВт до кількох десятків МВт, – розташованих по всій території України.
На думку Віталія Николаєнка, це дозволить посилити стійкість української енергосистеми в умовах російського ракетного терору. Головне – вдасться уникнути ситуації, коли через кілька влучань в енергетичний обʼєкт без напруги залишаються цілі регіони.
За словами Віталія Николаєнка, в Україні існує величезний потенціал біомаси. Це дозволить отримувати не лише електроенергію, а й тепло, замістити левову частку природного газу. Також в країні є достатньо локацій з вітровим потенціалом для комерційних проєктів.
Необхідний доступ до фінансового ресурсу, це – кредити з розумними відсотками, можливо, державні програми з дотаціями, вважає Віталій Николаєнко. Також, на його думку, варто полегшити регуляторні заходи при приєднанні до електричних мереж, земельних процедур тощо.
Держава має допомогти приватним енергокомпаніям, але не за рахунок платників податків
Також ми попросили прокоментувати Віталія Николаєнка недавню заяву міністра фінансів України Сергія Марченка стосовно того, що приватні енергетичні компанії повинні самостійно залучати кошти на відновлення зруйнованої внаслідок ворожих атак інфраструктури.
З іншого боку, Віталій Николаєнко вважає:
Експерт переконаний, що питання енергетичної безпеки сьогодні актуалізувалося на рівні національного.
Андрій КОВАЛЕНКО
Фото – DW