“Новини Вінниці” дізнавалися експертні рекомендації щодо того, в якій формі найбільш оптимально тримати кошти сімейного бюджету в екстремальних умовах воєнного часу.
Як раптово не опинитися “без грошей”, навіть якщо вони у вас є на картковому рахунку? Йдеться про, на жаль, знайому для українців ситуацію, коли із-за масованих російських обстрілів, місто опиняється без світла. При цьому банківські термінали для безготівкового розрахунку в супермаркетах відключені, а банкомати й фінансові установи не працюють.
Не маєш готівки – лишайся без їжі
Минулого тижня орківські ракети зруйнували значну частину критичних об’єктів електроенергетики. Тоді практично в усіх українських регіонах стався перший такий блекаут.
Мешканець Вінниці Євген К. поділився з нашим виданням власною «екстремальною» історією. Так сталося, що його родина напередодні витратила майже всю готівку, продуктів так само лишилося обмаль. Більшість банкоматів і банківських відділень в місті не працювало.
Вінничанин пішов до найближчого супермаркету, щоб купити їжу. Магазин працював завдяки підключеному генератору. Чоловік зібрав необхідні товари у візок. Втім лише на касі збагнув, що розрахунок здійснюють винятково готівкою. Довелося залишити всі продукти в супермаркеті та повертатися додому ні з чим.
Лише наступного дня Євгенові вдалося роздобути готівку в касі банку. Перед тим він вистояв кілька годин в єдиному відкритому в усій локації банківському відділенні – люди чекали, поки туди підвезуть генератор.
Банківська інфраструктура нібито встигла пристосуватися
Сьогодні, на щастя, ситуація дещо налагодилася. Завдяки героїчним надзусиллям енергетиків і комунальних служб в багатьох українських містах (також і в Вінниці) вдалося перейти від аварійних відключень світла до планових.
Водночас у Національному банку України запевняють, що банківська інфраструктура готова до роботи в критичних умовах блекауту. Регулятор разом із банками впроваджує план заходів для забезпечення безперервності роботи банківської системи навіть за тривалої відсутності електропостачання. Так, визначено 760 чергових відділень у населених пунктах 22 областей, які мають забезпечити фінансові послуги клієнтам в екстремальній ситуації.
Днями ж Нацбанк оприлюднив інтерактивну мапу відділень, які функціонуватимуть, попри ймовірний блекаут. Так, у Вінниці працюватиме 21 відділення банків, навіть якщо не буде електроенергії. В них можна буде отримати готівку з картки цього та іншого банків.
Гроші мають бути розподілені пропорційно
Втім, ризики погіршення ситуації в українських містах із-за злочинного ракетного геноциду з боку росіян лишаються, щось достеменно спрогнозувати тут важко. Саме тому важливо знати наріжні рекомендації з особистої фінансової безпеки.
Коментуючи цю проблему нашому виданню, експертка з фінансової грамотності Валентина Маюрченко радить завжди тримати вдома певний запас готівкових коштів.
На думку експертки, важливо все ж таки орієнтуватися на розмір постійних витрат у середньому.
Водночас пані Маюрченко стверджує, що вітчизняна банківська система досить добре справляється з викликами, надалі справно працює навіть в умовах війни і знаходить оптимальні рішення проблемних ситуацій.
Саме тому, на її думку, знімати всі гроші з карток і банківських рахунків наразі немає сенсу. Так само – без критичної потреби недоцільно забирати кошти з депозитів. Останні є відносно безризиковим способом зберігання заощаджень, як вважає експертка.
Андрій КОВАЛЕНКО