6 квітня 2020 року почався проект “Всеукраїнська школа онлайн”. Про це повідомили на сайті Міністерства освіти і науки України, даючи також посилання на їх YouTube-канал. Для дітей, та їх батьків, які можуть мати проблеми із підключенням до інтернету, відеоуроки для дистанційного навчання показуватимуть ще й на п’ятнадцяти телеканалах та медіаресурсах. “Дзвоник” на уроки починається о 10:00 для учнів 5-11 класів, які зараз вимушено знаходяться на карантині.
На YouTube-каналі МОН можна переглянути уроки абсолютно для кожного класу. Публікуватимуться вони за розкладом – один за одним, щоб можна було краще структурувати заняття.
Для усіх зацікавлених учнів та їх батьків, які хочуть самі для себе закріпити вивчений матеріал, під кожним відео рекомендоване домашнє завдання на закріплення теми.
Також передбачено можливість завантажити розклад на весь тиждень: 5 клас, 6 клас, 7 клас, 8 клас, 9 клас, 10 клас, 11 клас.
Для учнів, які не мають інтернету, вайберу, чи просто хочуть подивитися телевізор із користю для своїх знань, уроки транслюються такими українськими телеканалами.
5 клас – Плюс-Плюс та 112 Україна
6 клас – ZOOM та News One
7 клас – 5 канал та ZIK
8 клас – Індиго та УНІАН
9 клас – Рада та UA:Культура
10 клас – UA:Перший
11 клас – М1
Проте виявилося, що не у всіх працюють вказані канали. Дехто з користувачів Фейсбуку, переважно батьки дітей, які мусять навчатись в карантинних умовах, зверталися до МОН чи до Офісу Президента з проханням розкодувати певні канали.
Згадувалася і проблема відсутності інтернету і самого навчання, бо при наявності двох дітей, один постійно заважає іншому дивитись уроки, бо водночас йдуть мультики.
Мали місце і посилання на інші ресурси, які теж пропонували можливість навчання онлайн.
За підсумками першого тижня проекту “Всеукраїнська школа онлайн”, яке Міністерства освіти і науки України виклало на своєму офіційному сайті стало відомо багато цікавинок.
– YouTube-канал МОН за добу набрав п’ятдесят тисяч підписників. На сьогодні канал має вже сто шістдесят дев’ять тисяч підписників. За перші п’ять днів відеоуроки зібрали загальну кількість переглядів у три з половиною мільйони
– Телеканали теж отримали свою “хвилину слави”. Їх мільйонні аудиторії дивилися уроки по всій території України
– Зйомки уроків відбуваються у Новопечерській школі м. Києва
– Відеоуроки стали в пригоді не лише учням, а й дорослим
– У відео-заняттях беруть участь українські ведучі, музиканти, актори, спортсмени тощо
– Зірки відповідають на запитання, розв’язують задачі та проводять досліди
– Проєкт став можливим завдяки спільним зусиллям Офісу Президента України, Міністерства освіти і науки України, Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, громадської спілки «Освіторія»
– Сорок небайдужих педагогів стали вчителями для усієї країни
Але, всі ми — люди, а люди, як відомо, можуть помилятись.
От і в інноваційному навчальному проекті та в деяких відео-уроках вчителі зробили декілька помилок. І це було б не так сумно, якщо це була б класна кімната, де можна стерти крейду і переписати, визнаючи свої помилки. Ці випадки залишили чіткий відбиток в історії, бо були записані на багато мільйонну аудиторію. І не тільки онлайн, а ще й на телебаченні.
Найвідоміший випадок, який викликав обурення в батьків та вчителів стався коли вчителька математики Олена Бурдун помилилася в прикладі. Коли вона віднімала “2,2” від “30,2”, то замість відповіді “28” написала на дошці “18”.
Ще один “ляп” трапився на уроці української мови. Вчителька “переселила” білого ведмедя в Антарктиду. Вона сказала, що їй написав повідомлення “Мишко Антарктичний”, хоча білі ведмеді мешкають лише в Арктиці.
Деякі вчителі, вирішили захистити своїх колег, які помилились на уроках. висловлюючи їм слова підтримки, та зовсім не підтримуючи онлайн “хейт”, який отримали вчителі після “обмовки”.
“Записуючи урок для телебачення колега припустилась арифметичної помилки. Деякі люди із задоволенням розносять це інтернетом. З різними коментарями. З колегою особисто не знайомий та її урок не бачив. Звісно, крім того самого фрагменту. Маю з цього приводу декілька слів. Абсолютно впевнений, що так помилитись може кожний, тим більше в умовах стресу. Принаймні я точно можу. Колезі хочу висловити повну підтримку. Людям, які з цього роблять якісь узагальнення, хочу сказати… Ні, не хочу”, – коментує своє бачення пан Гольдштейн.
Вчитель математики Дмитро Номіровський взагалі розкритикував уроки по ТБ та розповів декілька інсайдів.
“Помилки ще будуть. І ймовірно багато. Це тільки перші ластівки пішли. А як інакше, якщо вчителів зібрали в пожежному порядку, кого змогли знайти. Без кастингу і проб. Більшість бачать камеру вперше в житті. Вчителі працюють, поки у всякому разі, виключно на своєму ентузіазмі, тобто “даром”. Від основної роботи в школі вчителів ніхто не звільняв. А там, як ви знаєте, своє дистанційна освіта 24/7. Тривалість проекту весь час змінюється. Спочатку було 3 тижні, потім 7, далі 8. Тепер, якщо не помиляюся, 10 тижнів. А кожна зміна – це зміни в плануванні уроків. Це все, звичайно, теж на вчителя. Сценарії уроків, ілюстративні матеріали, презентації вчитель робить сам, без будь-якої допомоги. Коректорів та редакторів, відповідальних за перевірку цих матеріалів, в проекті просто немає. Ніякої можливості переглянути і внести правки в уже змонтоване відео не існує. Чому? А тому, що монтаж йде в ніч перед ефіром на ТБ. Кажуть, що продакшн не встигає робити раніше. Підозрюю, що підсумкове відео взагалі ніхто не встигає дивитися — відразу в ефір”, – розповідає пан Дмитро.
Пані Оксана підсумувала прикрих моментів під час онлайн уроків за перші 4(!) дні.
“За 4 дні, цієї онлайн школи ми дізнались:
1) 30,2 – 2,2 = 18 (правильно 28)
2) Австралію оточує Атлантичний океан (насправді Індійський та Тихий)
3) Білі ведмеді живуть в Антарктиці (правильно в Арктиці)
3) В США був президент Турмен (реально Трумен)
4) Іван Грозний ввів Юр’ївський день (правильно Юрієвій)
5) Він же розпочав ЛівАнську війну (правильно ЛівОнську) відповідно орден не ЛівАнський, а ЛівОнський
6) У 1558 році вихід до Балтійського моря хотіла отримати РОСІЯ (правильно Московське царство або РУссія якщо перекладати з Грецької бо від слова Русь)
7) Ну а в Московському царстві вже жили росіяни…”, – коментує здивована мати.
МінОсвіти теж прокоментувало такі прикрі випадки, які пронеслися усією країною
“Ситуація, коли в ефір виходить матеріал з помилками, – неприпустима. Основна причина цього – брак часу. Від ідеї створення курсу до першого виходу в ефір минуло всього 2 тижні. Усі уроки виходили з продакшну вночі напередодні виходу в ефір – близько 30 відео на добу. За таких термінів на обов’язкову експертну перевірку уроків не вистачило часу. Наразі всі, хто залучений до підготовки уроків, максимально працюють над тим, щоб з наступного тижня уникнути таких ситуацій. Зокрема, до перевірки уроків долучаться незалежні експерти, які зможуть переглядати відео та вносити правки до виходу в ефір“, – розповіли у відомстві.
З понеділка, 13 квітня, почався другий тиждень навчання у проекті “Всеукраїнська школа онлайн”. Став відомий і розклад уроків
2 урок – 10:30
3 урок (руханка) – 11:00
4 урок – 11:15
5 урок – 11:45
6 урок (руханка) – 12:15
7 урок – 12:30
Для всіх хто дійсно любить економити час та все планувати, щоб усім вдома було зручно, на сайті МОН виклали усі розклади для учнів від 5 по 11 клас. Передивитися усі розклади можна за посиланням, або зберегти інформацію у вигляді зображень.
Нам також стало цікаво, а що про цей масштабний, популярний, при чому не тільки у Ютубі, а ще й в Тік-Ток, та єднає усю країну та всі родини проект думають батьки та вчителі.
Батьки, не скупляться на емоції та слова подяки. Діткам, особливо молодшим та дошкільнятам, подобається фізкульт-годинка “Руханка”, а батьки із задоволенням оновлюють для себе шкільні роки та здобувають нові знання.
“Всім вчителям велика подяка. Син щоранку з задоволенням прокидається, щоб узяти участь. Хоч всі теми вони вже і пройшли в школі, але з задоволенням повторює, працює в зошиті. Завдання відразу робить сам, поставивши на паузу ютуб трансляцію, потім перевіряє з учителем. Якщо й була десь якась помилка, то розуміє, що технічна. Найбільше любить учительку української мови і математики (5 клас). Окреме дякуємо. Єдине, що йому подобалося більше, коли вчителі говорили до нього з екрана, а не до гостей. Без гостей він відчував себе другим головним учасником навчального процесу), а коли вчитель говорить з гостями, то вже він наче підглядає за кимось. Але все одно супер. Дякуємо за проект! Підтримаймо педагогів, учителі супер, шкода, що час такий, що редактори не встигли помітити і виправити технічні помилки. Але працювати перед камерою для всієї країни — це велика справа. Дякуємо ще раз!”, – пише мати Дарина.
Деякі репетитори, які пропонують свої послуги онлайн теж не цураються можливості відмітити щось для себе корисне від колег.
“Дякую за уроки з математики! Це велика допомога і для учнів, і для вчителів. Постійно слідкую за уроками в тих класах, в яких викладаю, додатково з учнями розв’язуємо різні задачі та вправи, спираючись на ці уроки, але в основному переглядаю уроки на ютубі, копіюючи посилання для тих учнів, хто не встиг подивитись по телевізорі і зіткнулась з такою проблемою, що довго приходиться шукати потрібні уроки серед великої кількості інших предметів. Чи не могли б ви ще створити списки відтворення не тільки по класах, а й по предметах, наприклад математика 5 клас, алгебра 7 клас…Дякую за розуміння!”
Вінницька матуся, прокоментувала ситуацію з онлайн навчанням, як то кажуть, замість тисячі слів”.
Дідусь одного з п’ятикласників звернувся до Міністерства освіти та науки із пропозицією невеликих змін.
“Кілька питань щодо дистанційного навчання на період карантину. Як я зрозумів, державної (міністерської) платформи для такого навчання. На платформі На Урок якось все безсистемно розкидано. Багато хто використовує “МійКлас”. Платформа непогано розроблена. Міністерство охорони здоров’я України, здається, її рекомендовано. Вирішив, як дідусь 5-класника, переглянути, що відбувається з інформатикою. Виникли питання до МОН. Чому, наприклад, теми цієї платформи не відповідають ні міністерським програмам, ні українським підручникам? Пропозиція до МОН. Нумо обговорімо не тільки онлайн уроки, а й питання дистанційного навчання. Не тільки в карантині, а й в майбутньому стане в пригоді”, – пише пан Василь.
Вінницька матуся Олександра Поліщук розповіла про введення та перспективи такого явища як “хоумскул” – домашня школа.
“Батьки, це не вчителі. Є батьки, які вже давно перейшли на хоумскул і їм і дітям норм, але загалом це “торба” для тих, хто до такого не був морально готовий”, – відверто пише багатодітна матуся.
Мати Ірина вважає що вчителів треба вчити визнавати свої помилки, а не скидати на дітей.
“Моїй дитині подобається, але напевне тому, що дитина навчена самостійно вчитись. А от вчителі деякі взагалі не вміють працювати в освітньому середовищі, хаос і безлад. Проте, на педраді головне наїхати на дітей що ті нічого не скидають для перевірки. Приходиться проводити роз’яснювальну роботу у вигляді побажань”, – коментує пані Березовська.
Найголовніше — це загальна турбота про покоління що підростає. Як батьками так і вчителями. Немає суцільно поганого навчання, є речі які не можуть пояснити через надто продуману програму освіти, через яку деякі педагоги не встигають розкрити свою тему повністю. Тому після карантину буде доцільним усі ті теми та питання, які не можливо вкласти у сорока п’яти хвилинний урок, вчителі б дублювали та розкривали онлайн, особливо на вечір вихідного дня. Таким чином було б простіше та цікавіше для дітей розкривати усі проблемні місця та навчатись використовувати інтернет не тільки для розваг та листування. Головне – вірний та креативний підхід.