Навіщо білити стовбури дерев? Це питання цікавить багатьох садівників. По-перше, як казала, це красиво. І справді, одна з функцій захисної побілки – естетична. Ну любить людина вдосконалювати природу, що вдієш. По-друге, це не єдина функція побілки, інакше цим би ніхто не займався. Насправді побілка захищає дерева від цілої низки небезпек. Зокрема, побілка – це захист від хвороботворних бактерій, грибків і шкідників, навіть таких, як зайці. А також від сонячних опіків і перегріву.
Видання «Новини Вінниці» розповідає про актуальні роботи в саду, на городі та квітнику та підготовку до них.
Побілка дерев – необов’язкова, але бажана операція, якщо ви хочете забезпечити додатковий захист деревам і привабливий естетичний вигляд свого саду. У статті на сайті «Все Росте», розповідається коли, як і навіщо проводити побілку дерев.
Як побілка захищає дерева
До складу сучасних побілок для дерев входять усім знайомі антигрибкові препарати – залізний купорос і мідний купорос. Враховуючи, що переважно грибкові інфекції потрапляють на дерева і чагарники з ґрунту, побілка є відмінним профілактичним засобом захисту від них.
Шар гашеного вапна, яке є основою переважної більшості побілок, перешкоджає потраплянню в кору дерев бактерій і шкідників. Ті ж комахи, що вже оселилися в корі, або гинуть під вапном, або, коли вилазять назовні, стають добре видимою на білому фоні здобиччю для птахів.
Білий колір захищає дерева від сонячних опіків і від перегріву, відбиваючи сонячне проміння. Також менша температура стовбура не дає занадто рано розпочатися сокоруху, що дещо стримує у часі весняне цвітіння. Таким чином дерева не зацвітуть надто рано і матимуть менше шансів потрапити під весняні приморозки, які під час цвітіння можуть знищити весь урожай з дерева.
![](https://news.vn.ua/wp-content/uploads/2024/02/DEREVA2-1-80x75.jpg)
Коли проводити побілку
Побілку дерев зазвичай проводять восени та навесні. Восени – з вересня по листопад, в суху погоду, щоб суміш встигла висохнути та закріпитися на корі. Важливо встигнути побілити дерева до від’ємних температур повітря (по-перше, холодно працювати, по-друге, прилипачі у складі побілки за від’ємних температур гірше діють, по-третє, щоб уникнути зайвого стресу для дерев від контакту з холодною водою).
Слід зазначити, що побілки на основі вінілової фарби тримаються значно довше і не потребують дворазового нанесення.
Як білити дерева
* Наявні великі тріщини в деревині або корі варто замазати садовим варом або глиною.
* Приготуйте розчин побілки відповідно до інструкції. Здебільшого потрібно лише додати певну кількість води до сухої суміші. Вінілові побілки продаються у вже готовому до використання вигляді. Не варто переживати, якщо суміш буде не чисто білого кольору – коли вона висохне, буде біла.
* Нанесіть розчин на підготовлене дерево товстим пензлем або валиком, якщо кора не дуже текстурна. На великих обсягах радять скористатися обприскувачем, але це доречно лише у тому випадку, якщо є можливість регулювати отвір розприскувача. Якщо він надто вузький, буде постійно забиватися і доведеться часто його чистити. Якщо ж обсяги все ж таки надто великі для ручного нанесення і є сенс використати обприскувач, то варто дуже ретельно розмішати суміш і процідити її через кілька шарів марлі.
* Ретельно замажте всі тріщинки, які можуть стати прихистком для комах-шкідників.
* Бажано наносити побілку в кілька шарів: наступний після висихання попереднього.
* Роботи бажано проводити в гумових рукавичках і захисних окулярах, при потраплянні розчину з вапном або вініловою побілкою в очі слід промити їх великою кількістю теплої води.
* Якщо роботи проводяться на газоні, варто підстелити плівку. Особливо, якщо роботи проводяться вініловою побілкою.
* Для молодих дерев віком 2-3 роки вапняний розчин бажано розбавити вполовину від зазначеного на інструкції.
![](https://news.vn.ua/wp-content/uploads/2024/02/DEREVA3-1-80x73.jpg)