Новини Вінниці
  • Новини
  • Політика
  • Суспільство
  • Громадські ініціативи
  • Таблоїд
  • Контакти
  • Про видання
  • Головна
  • Про видання
  • Контакти
72 K
Новини Вінниці
Про головне
Новини Вінниці
  • Новини
  • Політика
  • Суспільство
  • Громадські ініціативи
  • Надзвичайне
  • Таблоїд

Підписуйтесь на головний політичний телеграм-канал Вінниччини

  • Новини
  • Суспільство

Ексклюзивне інтерв’ю з начальником Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області Оленою Корчакою – Новини Вінниці

  • 12.01.2023
  • Редакція
Загальна
36
Акції
36
0
0

Оцифрування трудових книг не лише застрахує вінничан при втраті важливого документа, а й уможливить автоматичне призначення пенсії, – наголошує начальник ГУ Пенсійного фонду Вінниччини Олена Корчака.

З Нового року, згідно з чинним законодавством, оновилися критерії пенсійного віку. А отже – відбулася зміна умов для призначення пенсії за віком. Що це означає для вінничан, котрі збираються оформляти пенсійні виплати вже поточного року, а також – у майбутньому?  Як показує практика, для багатьох громадян украй нелегко розібратися в нюансах вітчизняного пенсійного законодавства. Тож, коли людина звертається до Пенсійного фонду за призначенням пенсії, на неї можуть очікувати певні неочікувані “сюрпризи”.

Про те, як від них застрахуватися, читайте в нашому ексклюзивному інтерв’ю з начальником Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області Оленою Корчакою. 

Видання “Новини Вінниці” також детально дізнавалося про фактори та коефіцієнти, які впливають на розмір призначеної пенсії; про особливість обчислення страхового стажу для фізосіб-підприємців.

Запитали й про те, що робити при призначенні пенсії внутрішньо-переміщеним особам, котрі із-за воєнних дій втратили відповідні документи. А також – про особливості переведення трудових книг у цифровий формат, як того вимагає закон.

Що потрібно для виходу на пенсію в 60 років?

Олено Сергіївно, відомо, що для виходу на пенсію громадян за віком з 1 січня 2023 року змінилися вимоги до їхнього страхового стажу. В чому полягають ці зміни, і які тут можуть бути “підводні камені” для вінничан на практиці? 

– Згідно з профільним законодавством, починаючи з 2018 року, щороку зростає період страхового стажу, необхідного для виходу на пенсію у віці 60 років. До речі, минулого року зрівнявся вік для жінок і чоловіків, при досягненні якого людина отримує право на оформлення пенсійних виплат. Це – ті ж таки 60 років.

Але існує вельми важливий як для громадян аспект – право оформити пенсію при досягненні відповідного віку настає при наявності у людини тієї чи іншої кількості страхового стажу. 

Назагал, починаючи з 2018 і по 2028 рік ми рухаємося у так званому пенсійному коридорі. Протягом цього періоду щороку додається один рік до необхідної тривалості страхового стажу. Таким чином, в 2028 році цей процес завершиться. І для призначення пенсії за віком для чоловіків і жінок при досягненні ними 60-річного віку необхідно буде мати 35 років стажу.

Сьогодні ж ми умовно проходимо середину пенсійного коридора. Відтак, у поточному році для оформлення пенсії у 60 років має бути 30 років страхового стажу. В 2022 р. цей показник мав складати 29 років і т .д.

Відповідно, в 2023 році, якщо застрахована особа при досягненні нею 60-річчя має від 20 до 29 років стажу, то вона отримує право оформлення пенсії у віці 63 роки. Якщо ж у людини немає і такої кількості страхового стажу, то для участі у пенсійному страхуванні цей показник повинен складати щонайменше 15 років. Отже, в поточному році наявність від 15 до 19 років стажу дає право громадянину оформити пенсію у віці 65 років.

У разі ж, якщо сьогодні людина досягла цього віку, проте на напрацювала бодай на 15 років страхового стажу, то їй може бути призначена державна соціальна допомога. Її розмір обчислюється відповідно до наявних доходів особи.

Як буде діяти схожа “лінійка” в 2028 р., якщо людині тоді не вистачатиме страхового стажу для виходу на пенсію в 60 років?

– В 2028 році 35 і більше років стажу – це єдина умова для виходу на пенсію в 60 років. Якщо в особи буде від 25 до 34 років стажу, то вона зможе вийти на пенсію у 63 роки. І, відповідно, від 15 до 24 років стажу забезпечить оформлення пенсійних виплат у віці 65 років. На розмір пенсії впливають показники офіційної зарплати за всі роки праці

Олено Сергіївно, які фактори, показники сьогодні впливають на розмір призначеної пенсії за віком? 

– Страховий стаж – це головний показник, від якого залежить право людини на призначення державної пенсії. Наступний важливий індикатор, який визначає розмір пенсії – це коефіцієнт заробітної плати, яку працівник отримував впродовж усієї трудової діяльності. Цей показник – індивідуальний, як і коефіцієнт стажу. 

І ось у цьому аспекті громадяни нерідко губляться, пам’ятаючи лише старі правила. Дехто помилково вважає, що для отримання великої за розміром пенсії достатньо взяти для розрахунку період в один, чи кілька років, протягом якого застрахована особа отримувала найвищу зарплату. 

Й справді, скажімо, до 1990 року для розрахунку коефіцієнта заробітної плати брали однорічний період, потім – два роки. Пізніше протягом тривалого часу і до 2004 року враховувався останній перед пенсією п’ятирічний період роботи. Сьогодні це – не так.

Наразі, згідно з чинним законодавством, для розрахунку коефіцієнту зарплати, а отже – розміру пенсії береться до уваги заробітна плата застрахованої особи за весь період, починаючи з липня 2000 року. Так, на сьогодні для визначення цього показника враховується період у 270 місяців.

Звісно, закон нам дозволяє, так би мовити, оптимізувати найнижчі коефіцієнти, вилучивши з розрахунку ті роки, коли людина отримувала найменшу за розміром зарплату. До речі, законодавець не так давно додатково пом’якшив вимоги до обчислення зарплатного коефіцієнту – так, періоди карантину в зв’язку з ковідом і чинного воєнного стану також не беруть до уваги. Втім, питома частка таких оптимізованих періодів не повинна перевищувати 10 відсотків від загального стажу. 

Водночас, при  розрахункові коефіцієнта заробітної плати за бажанням громадянина є можливість враховувати показники зарплати, яку особа отримувала протягом 60 місяців поспіль (5 років) – до 1 липня 2 000 року. 

Наприклад, це може бути вигідно людям, котрі працювали на великих підприємствах у 80-х роках минулого століття, отримуючи високу на той час зарплату. А вже, скажімо, після 2 000 року займалися підприємницькою діяльністю, сплачуючи єдиний соціальний внесок з мінімальної зарплати. 

Втім, педагогові, котрий у 80-90-х роках був молодим учителем на низькій ставці, а протягом останніх 20 років мав вищу вчительську категорію, схожий алгоритм при обчисленні розміру пенсії – невигідний. Тому кожна людина визначає ці аспекти для себе індивідуально, а Пенсійний фонд та його регіональні органи їй у цьому допомагають.

Чи враховуються “безперервність стажу”, навчання на стаціонарі, служба в армії?

Деякі наші читачі цікавляться, чи береться зараз до уваги при призначенні пенсії такий фактор, як безперервність трудового стажу? І чи зараховуються до стажу, зокрема, роки навчання на стаціонарі в вищому навчальному закладі, служби в радянській армії?

– З 1 липня 2004 року законодавець замінив поняття трудового стажу страховим. Тобто, до цієї дати трудовий і страховий стаж прирівнюються між собою. Втім, після 1 січня 2004 страховий стаж нараховується працівнику лише тоді, коли він сплачує за відповідний період єдиний соціальний внесок у розмірі не менше, ніж мінімальний. 

Отже, якщо людина працює, скажімо неофіційно, або роботодавець вносить записи про роботу до трудової книжки працівника, але ЄСВ до бюджету Пенсійного фонду не сплачується, то страховий стаж йому не нараховується. 

А який саме цей стаж – безперервний, чи має перерви – для оформлення державної пенсії при досягненні особою пенсійного віку чи для обчислення пенсійних виплат значення не має. 

Що ж до навчання на стаціонарі вищого та середнього навчального закладу: до 1 січня 2004 року цей період зараховується до трудового, а відтак до страхового стажу людини. Втім, після цієї дати, все, що не має наслідком сплату страхового внеску до Пенсійного фонду, не долучаються до страхового стажу. Однак, періоди служби в радянській армії, як, власне, і в українській, враховуються. 

Для ФОПів зробили пом’якшення в обчисленні стажу. Проте – не для всіх

Які особливості визначення страхового стажу для фізосіб-підприємців – залежно від різних періодів? Наприклад, був час, коли ЄСВ входив до суми єдиного, чи фіксованого податку. А зараз єдиний соціальний внесок сплачується СПД ФО окремо. 

– Для майбутніх пенсій фізосіб-підприємців на будь-якій формі оподаткування 2004 рік також став переломним. Позаяк і страховий стаж для них після того року підтверджується і обчислюється винятково сумою сплати ЄСВ. 

Наприклад, якщо ФОП сплачував фіксований податок у сумі 100 грн., а з них 10 або 20 грн. надходило до Пенсійного фонду, то цій особі щомісячно зараховували умовно 3 чи 5 днів страхового стажу. Єдиний податок надавав дещо більше стажу – 12-13 днів на місяць.

Втім, в січні 2018 року законодавець полегшив умови зарахування страхового стажу для СПД-фізосіб. Вочевидь, було взято до уваги те, що підприємці на спрощеній системі оподаткування нічого не просили від держави, натомість діяли на свій страх і ризик, при цьому забезпечуючи себе роботою самостійно. Відтак, фізособам-підприємцям, спрощенцям, за період з 2000 по 2017 рік, для визначення права на пенсію, зараховують страховий стаж повністю, незалежно від розміру сплаченого ЄСВ. 

При цьому, починаючи з 2000 року дані про страховий стаж ФОПів відображені в системі персоніфікованого обліку Пенсійного фонду. Однак, якщо підприємець працював на спрощеній системі з початку її впровадження в Україні, тобто з 1998-го і по 2000 рік, то для підтвердження свого страхового стажу громадянин має надати Пенсійному фонду довідку про реєстрацію особи як суб’єкта підприємницької діяльності.   

Що робити при втраті трудової книжки?

Олено Сергіївно, в Вінницькій області за офіційними даними мешкає більше 180 тисяч переселенців з тимчасово окупованих територій, прифронтових регіонів. Деякі з них, внаслідок російської агресії, втратили свої документи, зокрема, і трудові книжки. Чи є можливість для таких ВПО якимось чином підтвердити для Пенсійного фонду свій трудовий стаж до 2004 року?

– Стаж до 2004 року ми зараховуємо винятково за матеріалами трудової книги. Коли цей документ втрачено, то це створює дуже багато проблем для людини. Але на сьогодні в державі існують певні інші способи, щоб підтвердити ті, чи інші періоди трудового стажу. 

Передовсім, – це довідка з підприємства, на якому людина працювала, або документ від компаній-правонаступників, чи з архівної установи – з обов’язковим посиланням на первинні документи або виписки з наказів. Це також – особові рахунки, відомості про видачу заробітної плати. 

У випадку з ВПО, які втратили трудові книги, для підтвердження стажу можуть підійти, наприклад, трудові, чи інші договори. У крайньому разі – покази свідків, котрі знають заявника по спільній роботі і можуть підтвердити документально факт праці в компанії. 

Звісно, якщо в Пенсійного фонду є дані з реєстру застрахованих осіб про страховий стаж того ж таки переселенця, тоді проблем не виникає. В іншому разі, ситуація є складною. Втім, у таких випадках в ГУ Пенсійного фонду України у Вінницькій області ми працюємо з кожним заявником індивідуально, шукаємо архіви, всі можливі релевантні документи, щоб страховий стаж людини підтвердити. 

На Вінниччині третина трудових книг оцифрована

Чи обов’язково вінничанам переводити трудові книжки в електронний формат? Як це можна зробити? Чи багато мешканців регіону, за Вашою інформацією, скористалося цією опцією? Чи все ж таки більшість надає перевагу старим паперовим документам?

– Це запитання є наслідковим з попереднього. Я особисто спілкувалася зі своїми колегами з Бородянки Київської області, також –  і з переселенцями, котрі були змушені із-за війни покинути свої домівки і переїхати на Вінниччину. І коли вони розповідали, як саме вони евакуйовувалися, скільки горя пережили, як втратили житло, майно, документи… 

Думаю, взагалі зайве дискутувати в цьому контексті щодо того, чи варто переводити трудові книжки в цифровий формат. Це потрібно робити обов’язково, навіть якби такої обов’язковості згідно з законом не було. Тож, закликаю це зробити кожного, не зволікаючи.

Вже протягом 2 років функцію оцифрування трудових книг покладено на Пенсійний фонд України. Власне, це – робота, якою очолюване мною Головне управління Фонду у Вінницькій області може пишатися. На сьогодні ми перевели в електронний формат 142 тисячі трудових книг мешканців Вінниччини. Це – трохи менше третини від загальної кількості документів, що їх наразі зберігають роботодавці. 

Які переваги оцифрованих трудових книжок? По-перше, це – убезпечення для кожної людини від можливої втрати цього важливого документу, а отже – “зникнення” трудового/страхового стажу. 

По-друге, фахівці Пенсійного фонду заздалегідь проводять експертизу трудової книжки і визначають, скільки страхового стажу реально має людина. 

По-третє, оцифрований документ про трудову діяльність уможливлює автоматичне призначення пенсії. Важливо оцифрувати трудову книжку заздалегідь, а не перед самим оформленням пенсії. У такому разі в людини буде час спокійно донести до Пенсійного фонду всі необхідні документи для покращення “пенсійної історії”, які з різних причини не були Фондом враховані (наприклад, дані про обраний 5-річний період, необхідний для визначення коефіцієнту зарплати, або документ про перебування в декретній відпустці тощо).

Діджиталізація найважливішого для пенсії документу: які алгоритми?

Один із методів переведення трудової книги в цифровий формат – через роботодавця. Згідно з законом, у бізнесу є 5-річний період на оцифрування цих документів – з 2021 по 2026 рр. 

До ГУ Пенсійного фонду в Вінницькій області назагал 30 відсотків роботодавців передали електронні трудові книжки. Зі свого боку ми закликаємо бізнес прискорити ці процеси, пропонуємо графіки – з пріоритетним оцифруванням документів працівників, котрі за віком ближчі до виходу на пенсію.

З іншого боку, кожна людина може ініціювати оцифрування трудової книжки самостійно – через веб-портал Пенсійного фонду. Наразі це – чи не найзручніша опція. Спочатку треба відсканувати всі сторінки документу, прикріпити в особистому кабінеті ПФУ файли, а затим – підписати пакет документів кваліфікованим електронним підписом. Після цього громадянин отримує повідомлення від Пенсійного фонду щодо того, скільки років страхового стажу має людина згідно з записами документу. 

Назагал, зі 142 тисяч електронних трудових книг, які перебувають у нас на обліку в ГУ Пенсійного фонду України у Вінницькій області, 89 тисяч документів оцифровано компаніями-роботодавцями і 53 тисячі – застрахованими особами. 

Отже, в нашому регіоні майже 40 % діджиталізованих трудових книг надали самостійно мешканці Вінниччини. Тож, ще раз закликаю всіх не зволікати з цим процесом. Адже, час тут грає проти нас, натомість, оцифрувавши документи, в майбутньому кожна людина зможе уникнути багатьох зайвих проблем і клопотів.

Андрій КОВАЛЕНКО

 

Загальна
36
Акції
Поділитися 36
ретвітнути 0
Закріпити 0
Мітки
  • Вінниччина
  • ГУ Пенсійний фонд
  • Корчавка
  • новини вінниці
  • пенсії
  • пенсійний стаж
  • Топ
СХОЖІ ПУБЛІКАЦІЇ
Переглянути статтю
  • Новини

За рік Вінниця отримала 2,1 мільйона гривень доходів від туризму

  • 03.02.2023
  • Редакція
Переглянути статтю
  • Новини

«Вінницягаз» оштрафували, у «Вінницяобленерго» проведуть позапланову перевірку

  • 03.02.2023
  • Редакція
Переглянути статтю
  • Новини

Допомогу від Представництва Міжнародного Медичного Корпусу отримав Козятинський соціальний заклад

  • 03.02.2023
  • Редакція
Переглянути статтю
  • Новини

Енергетики Вінниччини відключатимуть споживачів відтепер за локацією

  • 03.02.2023
  • Редакція
Переглянути статтю
  • Новини

На Вінниччині під час війни купили вісім з половиною тисяч гектарів землі

  • 02.02.2023
  • Редакція
Переглянути статтю
  • Новини

У Барському районному суді обрали нового голову

  • 02.02.2023
  • Редакція
Переглянути статтю
  • Новини

У Вінниці знову велика аварія на водогоні

  • 02.02.2023
  • Редакція
Переглянути статтю
  • Новини

У Вінниці психологи надаватимуть допомогу сім’ям Захисників і Захисниць

  • 02.02.2023
  • Редакція
about
На нашому сайті "Новини Вінниці" ви знайдете інформацію про всі важливі події в суспільстві, владі, культурі, політиці, спорті, житті відомих особистостей. Ми не тільки збираємо та висвітлюємо інформацію, але пропонуємо нашим читачам докладний аналіз всіх суспільно важливих проблем.
Головна сторінка
Рубрики:
  • Новини
  • Політика
  • Суспільство
  • Громадські ініціативи
  • Надзвичайне
  • Таблоїд
  • 1
    У Гайсинському районі постоялець обікрав господаря
    • 03.02.2023
  • 2
    За рік Вінниця отримала 2,1 мільйона гривень доходів від туризму
    • 03.02.2023
  • 3
    Зловмиснику, який намагався підірвати поліцейського, загрожує довічне ув’язнення
    • 03.02.2023
Новини Вінниці
  • Про видання
  • Контакти
Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на сайті дозволяється за умови посилання на видання "Новини Вінниці". Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту за умови гіперпосилання на "Новини Вінниці"

Введіть ключові слова для пошуку та натисніть клавішу Enter.