З початком повномасштабної війни культурне життя у Вінниці на певний час ніби завмерло. Усі найгучніші фестивалі цього року скасували, а під час липневого теракту рашистські ракети знищили найбільшу концертну залу міста — Будинок офіцерів…
Тож, згадуємо ключові культурні події 2022 року, які найбільше здивували й подарували глядачам жадану розраду.
Новий рік із «Вар’ятами» і Різдво з Оксаною Мухою
Концертний рік 2022 – го у Вінниці стартував першого січня. Біля Будинку офіцерів була довжелезна черга — тривав карантин, тож в чергах всі глядачі стійко чекали, коли у всіх перевіряли сертифікати вакцинації й робили температурний скринінг. Сьомий рік поспіль і з новим щастям Вінницю вітали улюблені «Вар’яти». ТОП-жартами тоді були «скумбрія по 8 гривень» й вітання з 2222 роком від Кличка.
А вже 9 січня Вінниця поринула у безмежну красу давніх колядок і щедрівок на різдвяному концерті Оксани Мухи «Радуйся». Гучно колядуючи разом, Вінниця радо співала: «Добрий вечір тобі». І ніхто навіть не підозрював, що, даруючи свою усмішку і глядачам, Оксана Муха вже тоді почала власну боротьбу із онкологічним захворюванням. Про хворобу співачки стало відомо всім лише у вересні…
Кінопрем’єра про 90-ті з Олегом Сенцовим
Головною кіноподією року у Вінниці стала прем’єра фільму «Носоріг» : 22 лютого особисто презентувати фільм приїхав режисер, в’язень путіна, якого визволяли всім світом, Олег Сенцов. Кримінальну драму із правдою про «лихі 90-ті» Олег Сенцов зняв після звільнення із 5-річного незаконного ув’язнення в рф. Важкий, і з жорсткими сценами 18+, фільм здобув низку нагород на міжнародних кінофестивалях.
А вже за добу після прем’єри розпочалася повномасштабна війна… І режисер взяв до рук зброю. Першу записався у Тероборону, а потім приєднався до останнього із загонів спецпризначення.
Культурний фронт вінницьких артистів
У перші місяці повномасштабної війни були зачинені всі заклади культури Вінниці. Та для підтримки військових ЗСУ та переселенців у березні були створені мобільні фронтові творчі бригади. Артисти Вінницького театру імені Садовського, театру ляльок й обласної філармонії з концертами й виставами виступали у військових частинах для захисників та для вимушених переселенців, які переїхали у Вінницю. Це всі концерти у розпал війни, які навіки залишаються у нашій історії!
Онлайн і рекордні стріми на підтримку ЗСУ
Щоб підтримати глядачів, усі вінницькі заклади культури на своїх сторінках у соцмережах навесні відкрили для перегляду записи концертів і вистав. А потім вінницькі артисти підтримали новий тренд — почали проводити онлайн-аукціони та стріми-концерти для збору коштів на підтримку ЗСУ.
Справжнім рекордсменом став вінницький музикант і звукорежисер Нік Коммісаренко. Граючи рок у прямому ефірі, лише за перші півтора місяця він зумів зібрати понад 100 тисяч гривень, щоб придбати дрон для яких військових. 22 травня Нік Комісаренко провів унікальний 12-годинний онлайн-марафон. А на кінець грудня співак уже має власний ювілей по безлічі онлайн-концертів — у прямому ефірі їх 50 і щосуботи ця кількість збільшується.
Вистави у бомбосховищі «Квадрату»
Найперші культурні заходи наживо для вінничан розпочалися у квітні у безпечному просторі-укритті — молодіжному центрі «Квадрат». В оточенні волонтерів, які у залі продовжували плести маскувальні сітки, 14 квітня актори театру імені Садовського зіграли виставу «Бог пообіцяв». Емоції від тієї найпершої можливості у час війни see theatre наживо були незабутніми! Глядачі вітали акторів найбурхливішими оваціями, стоячи, і не стримували сліз.
Після успішного старту, у «Квадраті» садовці презентували ще багато безкоштовних вистав. А потім естафету подій підхопили лялькарі. У «Квадраті» для дітей актори Вінницького театру ляльок навесні та влітку показали десятки своїх найкращих вистав.
«Хлібне перемир’я» — гучна прем’єра трьох театрів
Коли вінницькі театри відновили роботу у своїх приміщеннях, відразу порадували глядачів прем’єрами. Репертуар театру ім. Садовського поповнився комедію «Чай з м’ятою чи з лимоном?» і трагіфарсом у стилі танго «Це і є любов?!» А вінницькі лялькарі до різдвяних свят для діток підготували яскраві шоу.
Та найгучнішою театральною прем’єрою року став спільний проект трьох театрів — імені Садовського, лялькового та Харківського театру ім. Шевченка, частина команди якого, рятуючись від обстрілів, переїхала у Вінницю. Драму «Хлібне перемир’я» за п’єсою Сергія Жадана у Вінниці поставив знаменитий режисер Олександр Ковшун. Саме цю постанову харківсько-вінницька команда з успіхом презентувала в Польщі на фестивалі «Схід — Захід».
Концерт «ВВ » відбувся попри теракт
У номінації «Рок – концерти» найпотужнішим став виступ гурту «ВВ». Саме цей концерт довів незламність рокерів і Вінниці! Співати для вінничан Олег Скрипка мав 14 липня — у той самий трагічний день теракту на площі Перемоги… На жаль, один з організаторів концерту, вінничанин Віктор Поліщук, тоді загинув, а другий організатор Віталій Каблучко з важкими пораненнями опинився у реанімації.
Зрештою своїми хітами « ВВ» порадували вінничан на початку вересня. Дали шаленого драйву!
Дебют нового диригента симфонічного оркестру філармонії
Вінницька обласна філармонія цю річ презентувала чимало унікальних проектів і концертів, однак і з найбільшими знаковими подіями у жовтні став концерт – дебют нового диригента симфонічного оркестру філармонії Маркіяна Шалигіна.
Виконавши Шосту симфонію Бетховена, молодий і амбіційний диригент здивував публіку твердим диригентським почерком. Динамічним, чуттєвим, з нервом, що стимулює оркестр. Тож чекаємо від симфонічного оркестру філармонії багато нових вражаючих концертів!
Два концерти Арсена Мірзояна
Серед популярних артистів, які наприкінці цього року з гастролями відвідали Вінницю, найяскравішим без сумніву був виступ Арсена Мірзояна.
Його Вінниця настільки чекала, що концертів в один день було аж два! Арсен Мірзоян презентував вінничанам новий альбом «Монархія» та приголомшив усім просто-навігаційним світловим шоу. Це був концерт з ефектом «вау»! Краси такої потужності Вінниця дійсно ще не бачила!
Політичні карикатури Олександра Никитюка
Своєю творчістю зігрівали вінничани і митці-художники. Як тільки дозволила ситуацію, всі вінницькі музеї відновили роботу. У Вінниці пройшли десятки найрізноманітніших виставок як наших митців, так і художників та фотографів із Херсона, Краматорська та інших міст.
Та пальму першості в нашому ТОПі віддаємо вінницькому художнику Олександру Нікітюку.
Валентина КИРИЛЬЧУК
Головне фото – Для підтримки військових ЗСУ та переселенців у березні були створені мобільні фронтові творчі бригади. Вінницька ОВА.