Центр первинної медико-санітарної допомоги у Бершаді обслуговує населення територіальної громади, яке налічує понад 43 500 осіб.
З моменту початку повномасштабного вторгнення громада прийняла близько 5 000 внутрішньо переміщених осіб, і лише 1 190 осіб залишилися на постійне проживання, з них 348 – діти.
Під час зустрічей з ВПО фахівці закладу виявили значну кількість соматичних проблем серед осіб, які були змушені залишити свої домівки. Зазначено тісний зв’язок між психологічним станом та фізичним здоров’ям. Спеціалісти виявили низький рівень знань з психологічної допомоги та психосоціальної підтримки.
У березні 2023 року, коли Академія НСЗУ запустила онлайн-навчання на е-платформі, всі лікарі та сімейні медичні сестри закладу пройшли навчання за програмою Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) mhGAP. В травні заклад уклав договір з НСЗУ щодо пакету “Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги” і розпочав роботу.
Додатково дев’ять лікарів і шість медичних сестер пройшли офлайн навчання в рамках проєкту USAID “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”.
Після навчання фахівці поглибили свої знання, вивчили релаксаційні методики та навчилися надавати психосоціальну підтримку. Пацієнти помітили позитивні зміни та почали ділитися досвідом з родичами та друзями.
Протягом сім місяців заклад збільшив кількість первинних консультацій до 150 на місяць. Послуги надаються довготривало, проводяться консультації за потреби, індивідуально вирішується кожен випадок. Загалом за цей період було проведено близько 500 консультацій. Заклад досягнув позитивних результатів та вживає заходів для збереження психологічного комфорту в колективі.
Заклад також активно долучився до організації Дня ментального здоров’я у громаді та інформує про важливість дбання про ментальне здоров’я з обласним координатором Оленою Бессарабою. У своїй роботі вони керуються принципами Всеукраїнської програми “Ти як?”. Заклад також приділяє увагу боротьбі з емоційним та професійним вигоранням, долучаючись до програм психологічної підтримки та саморегуляції, розроблених за рекомендаціями ВООЗ, таких як “Самодопомога+”, “Здорове мислення”, “Управління проблемами+”. Заклад збирається поділитися своїм досвідом впровадження програми з колегами з інших областей в рамках засідань “Спільноти практиків”.