Сьогодні ми розкажемо про книжковий знак відомого художника-графіка, майстра екслібриса Михайла Андрійовича Панькова, присвячений Борису Сергійовичу Кузіну.
Борис Кузін (1903-1973) – радянський біолог-теоретик, перекладач, мемуарист, колекціонер, близький друг Осипа та Надії Мандельштам.
“Борис Сергійович був двічі заарештований за звинуваченням у «контрреволюційній діяльності та агітації». Після другого арешту 1935 року близько двадцяти років його життя було пов’язано з Казахстаном: три роки перебування у таборі, потім – майже шістнадцять – на засланні. Останні 23 роки свого життя науковець мешкав у селищі Борок Ярославської області, де працював заступником директора з наукової роботи в Інституті біології внутрішніх вод АН СРСР”, – пишуть мистецтвознавці.
Наука органічно поєднувалася з літературою, мистецтвом та музикою у житті Бориса Кузіна. Для історії російської літератури він, перш за все, найближчий друг і співрозмовник Осипа Мандельштама 1930-1934-х років, герой його «Мандрівки до Арменії», адресат вірша «До німецької мови».
Літературний спадок Бориса Сергійовича, який знав близько десяти європейських мов, – це проза, спогади, віршовані твори, переклади. Основна частина його прози (так званих «розмов») створена у 1960-1970-х роках. Це автобіографічні фрагменти, лірико-філософські есе, які переважно присвячені роздумам про мистецтво та громадське життя. Поетичний спадок Кузіна нараховує близько 100 ліричних та жартівливих віршів, перший з яких був написаний 1935 року, а останній – за кілька днів до смерті Бориса Сергійовича Кузіна.
Представлений екслібрис створений за мотивами автопортрета Альбрехта Дюрера 1498 року. Кемеровський художник Михайло Паньков не випадково присвятив Кузіну саме такий книжковий знак: німець по лінії матері, Борис Сергійович своїм зовнішнім виглядом нагадував одного з головних персонажів картини Дюрера «Свято розенкрейцерів».
Альбрехт Дюрер – видатний німецький художник, графік та теоретик мистецтва, блискучий представник Ренесансу. Його визнано найпотужнішим європейським майстром ксилографії. Саме у цій техніці митець створив один зі своїх шедеврів – серію гравюр «Апокаліпсис».
Джерело фото