У Вінниці відбулося перепоховання понад ста останків, виявлених під час пошуково-ексгумаційних робіт на Європейській площі. Чверть з них — червоноармійці, які брали участь у вигнанні німецьких військ із Вінниці під час Другої світової війни. Решта — учасники більшовицьких виступів та подальшої окупації українських земель у період Перших Визвольних змагань.
Про це повідомили у Вінницькій міській раді.
На оновленому Меморіалі Борців з нацизмом на вулиці Київській відбулася церемонія перепоховання за участі митрополита Вінницького і Барського Симеона та духовенства Православної Церкви України.
На кладовищі поруч з меморіалом було перезахоронено останки учасників більшовицьких виступів у Вінниці, радянських військових, партійних і комсомольських функціонерів 1920-х років та членів «червоного» продовольчого загону.
Навесні минулого року у Вінниці розпочався процес деколонізації місця пам’яті на Європейській площі. Рівно рік тому 4 травня було демонтовано скульптурну композицію «Три солдати».
Протягом квітня цього року тривали пошуково-ексгумаційні роботи на території колишнього Меморіалу Слави. Вони стали завершальним етапом процесу перенесення меморіальної зони з центру міста. Роботи виконували спеціалісти львівського меморіально-пошукового центру «Доля».
За словами заступника директора Центру та керівника пошукових робіт у Вінниці Володимира Харчука, загалом їм вдалося віднайти 106 останків, похованих або перепохованих на цій території протягом 1920-1975 років.
Вінниця стала першим містом, яке виконало норму нещодавно ухваленого ЗУ «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії», за яким почесні поховання мають бути перенесені з публічного простору на кладовища.
Тим часом на місці, де дослідники також розраховували віднайти поховання 73 червоноармійців періоду Другої світової війни, жодних могил не виявилось. Вважалося, що у 1958 році на території меморіалу було сформовано братські могили з останків 73-х учасників вигнання нацистів з нашого міста. Фахівцями Музею Вінниці були ретельно досліджені поіменні списки з плит та звірені з архівними документами.
На території колишнього Меморіалу Слави на Європейській площі наразі завершуються роботи з облаштування тимчасового благоустрою. Подальша доля цієї ділянки буде вирішена за результатами відкритого архітектурного конкурсу. Основним варіантом розвитку подій є повернення цьому місцю його первинного статусу – скверу для прогулянок та відпочинку вінничан.
Довідка:
У 1956 році на братських могилах встановили чотири типові надгробки із зазначенням кількості спочилих. У 1972 році на цьому місці сформовано меморіальний комплекс авторства скульптора П. Левицького. У 2008 році на меморіалі відбулось перепоховання 100 останків жертв нацизму, померлих і закатованих у німецькому концентраційному таборі «Шталаг-329», який розташовувався на теперішній вулиці Гетьмана Мазепи.











