Фрагменти автентичної гіпсової ліпнини, розписів, дерев’яних елементів та керамічної плитки виявили фахівці у палаці цукрових магнатів Щеньовських під час художніх досліджень в рамках ініціативи «Спадщина.UA».
Ця організація відома тим, що повертає до життя занедбані пам’ятки архітектури на території всієї України через громадські проєкти та приватні інвестиції.
Упродовж трьох днів, з 25 по 27 жовтня, у селі Носиківка (80 км від Вінниці) проводили екскурсії до історичного Палацу Щеньовських. Це рідкісна нагода ознайомитися з унікальною архітектурою та історією цього місця в останні дні золотої осені.
У палаці Щеньовських можна знайти елементи оздоби у різних стилях: гіпсове різьблення в еклектичному стилі, неоготику, ренесансні мотиви, а також ампір.
Їдальня палацу, яка в радянські часи була поділена на дві частини, прикрашена рокайльними орнаментами. Ліпнина поліхромна, з відтінками холодного рожевого та жовтогарячого. На карнизах можна знайти сліди охри та різних відтінків коричневого.
На стінах палацу Щеньовських також виявили залишки олійної фарби початку ХХ століття, зокрема, на відкосах вікон у житлових кімнатах першого поверху.
Решта стін вкриті міцними радянськими вапняними нашаруваннями, тому доля автентичного пофарбування залишається загадкою. Єдиним збереженим фрагментом автентичного оздоблення є розпис на стелі сходової клітки, виконаний у теракотово-коричневих відтінках, хоча й у дуже поганому стані.
Не менш цінними є дерев’яні елементи оздоби палацу: збереглися автентичні подвійні вікна з широкими коробками, тафльовані двері, сходові марші з нео-готичними мотивами, а також місцями, під шаром олійної фарби, – рідна підлога. Усе – в прийнятному технічному стані та надається до реставрації. Цікаво, що вікна були також не білі: під час зняття поверхневих шарів помалювань виявлено фрагменти рідної фарби у характерних для палацу тонах світлої блакиті та слонової кістки.
Геолокація: https://maps.app.goo.gl/QSpaLyim7i3twpxg6?g_st=com.google.maps.preview.copy