Експерти припустили, що Україна адаптує вітчизняні протикорабельні ракети «Нептун» для посилення своїх можливостей далекого удару в контрнаступі, який триває вже три місяці, після того, як Київ оприлюднив свою «цілком сучасну» зброю, яка діє в Криму.
Про це пише сайт видання Newsweek.
Модифіковані ракети «Нептун», які Київ розробив безпосередньо перед початком повномасштабної війни в країні, «є частиною ширших недавніх зусиль України щодо збільшення своєї потужності дальнього удару», за словами Яна Вільямса, заступника директора протиракетної оборони. Проект у Центрі стратегічних та міжнародних досліджень.
Новим українським протикорабельним ракетам «Нептун» приписували знищення російського чорноморського флагмана «Москва», що стало гучним збентеженням для Кремля лише через кілька місяців після 18-місячного вторгнення.
Але останніми тижнями Київ повідомив про розробку наземної версії Neptune. Секретар Ради національної безпеки та оборони України Олексій Данілов заявив, що “нова, абсолютно сучасна” ракета спрацювала “бездоганно “, щоб знищити російську систему ППО в західному Криму наприкінці серпня.

Україна використала оновлену версію своєї ракети «Нептун», повідомив The War Zone анонімний чиновник українського оборонного відомства. Атаку “на 100 відсотків здійснив модифікований «Нептун», – додав неназваний чиновник.
За словами аналітиків Newsweek, оскільки потреба України в системах великої дальності для ураження віддалених російських цілей перевищує її пропозицію, Київ адаптувався .
«В ідеальному світі місії наземного нападу — не найкраще використання сучасних протикорабельних ракет, які спеціально розроблені для потоплення важкоброньованих військових кораблів у морі», — сказав Вільямс.
І Вашингтон, і Берлін відмовилися постачати Україні ці системи, попри те, що Лондон і Париж надали англо-французькі крилаті ракети великої дальності Storm Shadow, або SCALP, на початку цього року.
Ураження відносно невеликої цілі, яка може перехопити повітряні загрози, такі як С-400, говорить про те, що Україна має високоякісні дані розвідки та розвідки, і що наземний атакуючий Нептун може сховатися за перешкодами, щоб наблизитися, непомітно для Росії, сказав Каушал Newsweek.
Це також може натякати на те, що «Нептун» може використовувати контрзаходи проти виявлення або використовуватись разом з обладнанням для створення перешкод, продовжив він.
Хоча це важко сказати, однією з ймовірних відмінностей між наземною версією Neptune і протикорабельним варіантом буде система наведення, додав Каушал. Він також може мати “інше самонаведення, щоб дозволити ракеті виділити меншу ціль із перешкод”, – сказав він.
Важко судити про те, скільки ракет «Нептун», ймовірно, матиме в своєму розпорядженні Україна, але навряд чи це буде великий арсенал. Важко масово виробляти цей тип навіть у мирний час, і Росія доклала великих зусиль, щоб націлитися на військово-промислову базу України, – вважає Каушал.
ЕЛЛІ КУК 04.09.23, Newsweek.
Р-360 «Нептун» — українська протикорабельна крилата ракета. Розроблена в київському конструкторському бюро «Луч» у 2010―2020 роках. У 2023 році створено варіант «поверхня — поверхня».
У 2020 році береговий ракетний комплекс РК-360МЦ «Нептун» з ракетою Р-360 був прийнятий на озброєння Збройних сил України. Ракета призначена для знищення кораблів водотоннажністю до 5000 тонн і має бойову частину масою 150 кг. Дальність дії ракети — до 280 км. Має дозвукову швидкість (900 км/год) і здійснює політ на надмалих висотах (кілька метрів над рівнем моря) та може маневрувати під час польоту.
Ракету можна використовувати з трьох платформ: корабельного, наземного і повітряного базування. У 2019 році виготовлено наземний комплекс — РК-360МЦ, до складу якого входять декілька машин: командний пункт, пускова установка, транспортно-заряджальна машина тощо. Як корабельну платформу для ракет спершу розглядали катери типу «Лань», але з 2018 року — катери типу «Веспа».
Під час російського широкомасштабного вторгнення в Україну 2022 року «Нептун» вперше застосовано в бойових умовах. 14 квітня 2022 року ударом двох ракет було уражено ракетний крейсер «Москва», флагман Чорноморського флоту ВМФ РФ, на якому вибухнув боєкомплект, внаслідок чого крейсер затонув.
