З 10 жовтня за ініціативою держенергокомпанії НЕК Укренерго розпочались проведення стабілізаційних відключень. Причина погодинних відключень – руйнування 30% всієї енергосистеми, що призвело, найперше, до дефіциту інфраструктури для передачі електроенергії, а пізніше – до енергодефіциту.
ДТЕК Мережі відповіли на найпоширеніші запитання про графіки погодинних відключень – чому не співпадають, яка тривалість та причини?
ХТО ВИЗНАЧАЄ ГРАФІК ВІДКЛЮЧЕНЬ?
Порядок введення відключень електроенергії передбачає, що НЕК Укренерго дає розпорядження на зменшення потужності споживання. Протягом 10-15 хвилин диспетчер оператора системи розподілу зобов’язаний виконати це розпорядження.
ЯКА ТРИВАЛІСТЬ ВІДКЛЮЧЕНЬ?
При введенні відключень НЕК Укренерго не зазначає тривалість відключення. За досвідом останніх тижнів відключення може тривати увесь день.
Розуміючи, що такі відключення були б некомфортними для мешканців сучасних міст, було прийнято рішення про максимальний час відключення електроенергії – 4-4,5 години з почерговістю відключення різних будинків та вулиць. Для цього створено графік стабілізаційних відключень.
ЧИ БУДУТЬ ЗМІНЕНІ ГРАФІКИ ВІДКЛЮЧЕНЬ?
Наразі ОСР ДТЕК Мережі вже проводять роботу для того, аби оптимізувати графіки стабілізаційних відключень, зробити їх зручними для клієнтів та рівномірно розподілити відключення між всіма мешканцями міста та області.
Була проведена спільна робота з НЕК Укренерго, завдяки чому будуть введені попередження про відключення. Для того, аби компанія могла підготуватись заздалегідь до можливого відключення.
ЯКА ПРИЧИНА ВІДКЛЮЧЕННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ, ОКРІМ ЕНЕРГОДЕФІЦИТУ?
Зазначаємо, що також трапляються аварії на розподільчих мережах з різних причин (перенавантаження, пошкодження сторонніми особами, тощо), через які споживачі ДТЕК Мережі можуть бути без світла.
Якщо у вас після відключення за графіком не з’явилось світло в межах 4-4,30 годин – просимо повідомляти ДТЕК Мережі про це через канали комунікації: Viber або Telegram бот, через сторінки в соцмережах Facebook ДТЕК Київські електромережі та ДТЕК Київські регіональні електромережі.
ЯКИЙ СТАН ЕНЕРГОСИСТЕМИ УКРАЇНИ?
Ніколи раніше енергосистема України не знаходилася у такій складній ситуації. Востаннє масові відключення були 20 років тому.
До того ж сьогодні 30% енергосистеми знищено ракетними ударами. Частина електростанцій окупована або виведена з ладу ворожими обстрілами, що ускладнює роботу енергосистеми і, зокрема, роботу ДТЕК.
ЯКИЙ СТАН ДТЕК МЕРЕЖІ?
Станом на 2022 рік у ДТЕК Мережі автоматизація та телемеханіка охоплює близько 70% наявних потужностей розподільчих мереж та клієнтів. Автоматизація дає змогу дистанційно управляти електромережами та оперативно вмикати та перемикати мережі. При застосуванні графіків стабілізаційних відключень – компанія може оперативно переключати і дистанційно управляти 70-90% відключень у Києві та Київській області. Та лишаються ще 10-30%, для яких необхідна участь оперативно-виїзних бригад, котрі в ручному режимі мають вмикати та відключати лінії. Це подовжує час, котрий мешканці можуть бути без світла.
ЧИ ГОТОВІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ ДО РЕГУЛЯРНИХ ВІДКЛЮЧЕНЬ?
Електромережі не розраховані на постійні включення та відключення. Це призводить до того, що надійність їх роботи знижується – частіше виникають аварії, через які мешканці також лишаються без світла. ДТЕК Мережі докладає належних зусиль, щоб мінімізувати кількість аварій, але повністю уникнути їх, на жаль, не вдасться. Не в останню чергу аварії виникають через надмірне споживання електроенергії, особливо в періоди пікових навантажень на енергосистему.
ЯК ДОПОМОГТИ ЕНЕРГОСИСТЕМІ ТА МІНІМІЗУВАТИ ВІДКЛЮЧЕННЯ?
ДТЕК Мережі закликає всіх клієнтів підтримати енергетиків, котрі в цілодобовому режиму 24/7 підтримують енергосистему країни.
Для цього варто споживати електроенергію помірно – вмикати енергоємні прилади (пральні машини, електрочайники, електроплити, бойлери тощо) почергово, максимально знизити споживання електроенергії вранці з 6.00 до 11.00 та ввечері з 17.00 до 23.00. Бізнес-клієнтам слід обмежити використання зовнішнього освітлення фасадів офісів, ресторанів, торгових центрів, знизити використання енергоємних приладів, оптимізувати систему кондиціонування та освітлення офісів та торгових залів.
Ці прості кроки допоможуть знизити необхідність відключень, або кількість відключених будинків. Наразі це найкраща підтримка енергетиків, котрі в режимі 24/7 роблять все можливе, щоб кожен вдома мав світло.