У Вінниці багато будівель ховають таємниці. Десь є підземні ходи, десь – паранормальні явища….
Не виняток становить і психіатрична лікарня їм Ющенко. Навколо неї, старовинних будівель і маєтку, ходить багато легендарних, чи то правдивих історій. Але є цілком оііційна інформація, якій можна довіряти на 100%.
Вінницьку психоневрологічну лікарню ім. академіка Ющенка відкрили 25 травня 1897 року. Вона містила 720 ліжок для надання спеціалізованої психіатричної допомоги населенню Південно-Західного краю.
В роки Великої Вітчизняної війни для Адольфа Гітлера там було збудоване казино.
Будівництво таких лікарень ведеться з часів Катериною II, та у свій час видала указ, за яким у кожній губернії потрібно побудувати лікарню для психічно хворих. І ось у кінці ХІХ століття черга дійшла до Південно-Західного краю.
Місце обирали між Летичевом, Брацлавом і Вінницею, але все ж вирішили, що хвойний ліс і річка, яка була тоді однією з найчистіших у Європі, — найкраще місце.
Вінницька обласна психоневрологічна лікарня імені акад. А. І. Ющенка займає гідне місце в історії вітчизняної психіатрії та організації психіатричної допомоги населенню.
З перших днів діяльність лікарні пов’язана з іменами багатьох видатних психіатрів, які зробили великий внесок в психіатричну науку і практику – В. П. Кузнєцов, Н. В. Країнський, С. Д. Колотінскій, Г. Г. Бійню-Родзевич, Л. Л . Дарашкевіч. З 1936 році лікарня отримує ім’я академіка А. І. Ющенко – першого психіатра-академіка Академії наук УРСР, який відомий як засновник біохімічного напряму в психіатрії.
В саму лікарю з етичних міркувань не заходили, але прогулялись по її алеям.
Хочеться зазначити, що така не звична для прогулянок територія має великий попит у вінничан, бо тут є чудовий парк при вході. А за межами лікарні, окрім, кладовища, є казковий краєвид на річку Південний Буг. Таким самим попитом користується територія під самою лікарнею, бо там теж є чудові місця, поблизу скель та річки.
Архітектура корпусів носить чарівно-містичний характер середньовічних палаців. В лікарні є своя православна церква.На багатьох алеях є клуби, архітектурні форми яких ще збережені з далеких років заснування лікарні. На головному корпусі є табличка, яка розповідає про академіка А.І.Ющенка.
Лікарня двічі була зруйнована: під час громадянської війни та фашистами в період Вітчизняної війни. Багато сил доклав до відбудови лікарні після війни головний лікар Р.Мар’янчик.
Разом з тим він є основоположником розвитку позалікарняної психіатричної допомоги на Вінниччині.
Найколоритніші фото можна побачити в нашому фоторепортажі.
Автор фото та статті: Марія Лук’янович