На початку широкомасштабного вторгнення військ рф, ми неодноразово повідомляли про можливі плани агресії з боку ніким не визнаної «ПМР», частини території Молдови, фактично окупованої російськими військами. Тоді оприлюднювалися чисельні плани можливого вторгнення в Україну з «ПМР», на територію Одеської, Вінницької та Чернівецької областей. Рівно через рік спостерігається чергове загострення політичної ситуації в Молдові.
Нагадаємо, Вінниччина межує з невизнаною «ПМР» на кордоні довжиною приблизно у 60 км. Цей сепаратиський регіон у Молдові є джерелом загострень і політичної нестабільності. Його “кордон” з Україною становить 450 км.
Секретар РНБО України Олексій Данілов розповів, що угруповання з Чечні, які воювали проти України з 24 лютого, зараз працюють “рятувальниками” у Туреччині і можуть опинитись із завданням на території Молдови.
Про це він сказав у ефірі “1+1” в рамках телемарафону в суботу, повідомляє “Європейська правда”.
«Давайте не говорити, що у Молдови нічого не відбулося. Ви знаєте, що там зараз відбувається зміна керівництва країни, там зараз максимально посилюється силовий блок», – сказав він.
Олексій Данілов нагадав, що українська розвідка попередила Молдову, що РФ найближчим часом хоче там провести державний переворот.
У цьому контексті він згадав про кадировців, які від початку російського вторгнення воювали проти України.
Раніше на саміті ЄС у Брюсселі минулого тижня президент Володимир Зеленський заявив, що українська розвідка перехопила плани Кремля щодо взяття під контроль Молдови, після чого український лідер негайно передав усю інформацію своїй колезі, президентці Маї Санду.
А Служба інформації та безпеки Молдови підтвердила, що молдовська сторона отримувала від України дані про наміри Росії провести кампанію з дестабілізації ситуації в державі.
На брифінгу в Кишиневі в понеділок, як повідомляє Молдавська служба Радіо Свобода, вона поділилася подробицями плану дестабілізації ситуації в країні, який, як стверджується, було розроблено в росії.
У невизнаній «ПМР» головне – це найбільший склад боєприпасів у Європі, він знаходиться у селищі Колбасна в Придністров’ї. Про це повідомляє сайт Аргумент.
До початку російсько-української війни ротація російського контингенту на цю територію здійснювалося через територію України за згодою Кишинева. Утім, від 2014–2015-х років цей канал закрився. Молдовська сторона поставила “фільтр” і в аеропорту Кишинева. Станом на початок 2022 року до “ПМР” потрапило лише кілька десятків осіб з “ротації”.
Проте ці бригади ще донедавна були «кадровані», тобто неповного складу. У деяких із них чисельність не перевищувала 500 осіб. Для розгортання в повноцінні бойові одиниці вони потребують певного часу для доукомплектування. Спроби такої доукомплектації робилися починаючи з березня 2022 року неодноразово, але поповнення зафіксовано лише на 45% від плану. Джерела кажуть, що потенційні військовослужбовці “ЗС ПМР” (люди з військовими спеціальностями) просто залишили регіон. Тому Тирасполю не допоможуть навіть “військові збори”. Щоб хоча б якось виконати план комплектації на “військові збори” викликають школярів випускних класів шкіл та бюджетників. Але знову ж таки, це не мобілізація та призов у збройні сили.
Зрештою, не можна лишати поза увагою і того факту, що Придністров’я має ще й власний “оборонний комплекс”. Завод «Прибор» (м.Бендери) може виготовляти міномети та реактивні системи залпового вогню БМ-21 «Град»; заводи «Электромаш» і «Металлорукав» – пістолети ПМ, ТТ, ПСМ, автомати АК, АКМ, протитанкові гранатомети СПГ-9. Крім того, на заводі ім.Кірова освоювалося виробництво гранатометів «Пчела» і «Гном», переносних мінометів «Катран» і «Василек», а також протизенітного ракетного комплексу «Дуга».