Французький король Людовік ХІІ (1462-1515, роки правління – 1498-1515.) був сином герцога Карла І Орлеанського, видатного французького поета, представника Орлеанської гілки дому Валуа, та Марії Клевської, племінниці герцога Бургундії Філіпа ІІІ Доброго.
У віці 14 років, успадкувавши титул померлого батька, герцог став чоловіком Жанни Французької, хворобливої доньки короля Франції Людовіка ХІ. Цей союз мав послабити позиції Орлеанського дому у можливій боротьбі за трон.
Сам король в одному з листів написав, що «це буде тихий шлюб, не обтяжений дітьми».
“Після смерті Людовіка ХІ у 1483 році королем став його 13-річний син Карл VIII, за вплив на якого Орлеанська гілка дому Валуа розпочала боротьбу з старшою сестрою короля Анною де Боже. Після відмови Генеральних штатів в Турі призначити Людовіка ІІ Орлеанського регентом протистояння вилилося у відкритий конфлікт, який згодом отримав назву “Божевільна війна”. Орлеанський дім (з різних причин) підтримали Англія, Іспанія, Австрія, Франциск ІІ Бретонський та інші великі феодали, і 1485 року Людовік розпочав бойові дії проти центральної влади. У липні 1488 року в битві при Сент-Обен-дю-Комбьє герцог Людовік потрапив до полону, де перебував до 1491 року. Після раптової смерті Карла VIII у травні 1498 року, за відсутності прямих спадкоємців, герцог Людовік ІІ Орлеанський був проголошений королем Франції Людовіком ХІІ. Заявивши, що “король Франції забув образи герцога Орлеанського”, Людовік примирився зі своїми колишніми ворогами, розпочав фінансову реформу, суттєво знизив податки, завдяки чому вдалось істотно пожвавити економіку і відновити занепалу армію”, – розповідають мистецтвознавці.
Онук Валентини Вісконті, доньки першого герцога Міланського Джана Галеаццо Вісконті, Людовік ХІІ заявив свої права на Міланське герцогство, яке завоював та приєднав до Франції. Разом із королем Фердинандом ІІ Арагонським поділив Неаполітанське королівство, проте пізніше між колишніми союзниками спалахнула війна, в якій Франція зазнала поразки і була змушена відмовившись від претензій на Південну Італію.
Король Франції також підкорив Геную та оголосив війну Венеції. Останній конфлікт переріс у відкрите протистояння з Папською державою, у результаті чого 1513 року було втрачено Мілан.
Зазнавши наступного року нападу Швейцарії, Людовик XII був змушений відступитися від усіх своїх завоювань і укласти угоду з Англією, за умовами якої він за три місяці до смерті одружився з Марією, сестрою англійського монарха Генріха VIII.