За даними Маріупольської міської ради, з початку повномасштабного російського вторгнення, близько 200 тисяч маріупольців виїхало на підконтрольну територію України. Значна частина з них переселилася і нині мешкає в Вінниці та області.
Вирвавшись із пекла московської окупації, на маріупольців чекало ще одне випробування. А саме – як адаптуватися до нового життя в незнайомому місті й регіоні, де знайти роботу, соціально-психологічну та іншу підтримку, як повноцінно реінтегруватися до місцевих громад.
На допомогу прийшла унікальна мережа організацій – центрів “ЯМаріуполь”. Вони були створені в кількох українських містах в перші місяці війни за ініціативи міського голови Маріуполя Вадима Бойченка й при підтримці голови Донецької обласної військової адміністрації Павла Кириленка, в тому числі – в Вінниці. Сьогодні 17 таких хабів успішно працюють практично в усіх регіонах держави.
Журналісти видання “Новини Вінниці” дізнавалося про те, які послуги надає вінницький хаб маріупольцям і як допомагає вразливим категоріям ВПО?
•Чи підтримують Центр місцева влада, благодійні фонди, інші організації, вінницький бізнес?
•Які наріжні підсумки діяльності вінницького хабу “ЯМаріуполь” в 2022-му і найближчі плани в Новому Році?
Вінницький центр було створено одним із перших у всеукраїнській мережі
Ідея створення мережі центрів для підтримки маріупольців, котрі стали вимушеними переселенцями із-за російської агресії, належить міському голові Маріуполя Вадиму Бойченку, розповідає “Новинам Вінниці” керівник вінницького центру «ЯМаріуполь» Олена Швидка.
![](https://news.vn.ua/wp-content/uploads/2022/12/IMG_6707-80x60.jpg)
За її словами, з початку повномасштабної війни росії в Україні тисячі мешканців героїчного приазовського міста вимушено покинули свої домівки і переїхали в інші громади країни – практично без речей першої необхідності, в жахливому психо-емоційному стані. Саме тому, поява центрів “ЯМаріуполь” набула для маріупольців безцінного значення.
Центр підтримує більшість маріупольців-мешканців Вінниччини
Назагал у Вінницькому регіоні наразі проживає близько 5 000 внутрішньо переміщених осіб з Маріуполя, зазначає Олена Швидка.
Очільниця вінницького Центру наголошує: в хабі “ЯМаріуполь” ВПО отримують не лише гуманітарну допомогу, а й послуги лікаря, юриста, психолога, рекрутера. Маріупольцям надається комплексна консультаційно-правова і психологічна підтримка. В Центрі багатьом з них фахівець з рекрутингу допомагає у працевлаштуванні.
В окремій кімнаті працює сімейний лікар, котрий здійснює первинний терапевтичний прийом пацієнтів, їх забезпечують ліками першої необхідності. Також фахівці Центру фокусуються на організації дитячого розвитку й дозвілля, в хабі є дитяча кімната, яку дуже люблять відвідувати малюки.
За нібито сухими цифрами статистики – емпатія та інтерактивність
Керівник хабу “ЯМаріуполь” розповідає, що маріупольці періодично отримують в Центрі гуманітарну допомогу: один раз на три тижні – продуктові набори на родину, раз на місяць – гігієнічні засоби.
Окрім того, Центр постійно організовує майстер-класи для дітей і дорослих – з виготовлення іграшок, з арт-терапії тощо.
Вона розповідає, що команда вінницького хабу складається з 14 працівників.
![](https://news.vn.ua/wp-content/uploads/2022/12/322034013_556896269650754_5914168601774551867_n-80x80.jpg)
Небайдужість партнерів і друзів хабу “ЯМаріуполь” вражає
“Новини Вінниці” запитали очільницю вінницького центру “ЯМаріуполь”, чи підтримує діяльність хабу місцева влада, донорські організації й благодійні фонди, вінницький бізнес.
Вона наголошує на неоціненній підтримці центру “ЯМаріуполь” міжнародними організаціями. Так, за сприяння Управління верховного комісара ООН у справах біженців, вінницький хаб забезпечує маріупольців теплими ковдрами, матрацами, подушками, постільною білизною, посудом, термосами, взуттям для дітей тощо.
За її словами, дуже багато допомагає вінницькому центру “ЯМаріуполь” Фонд Ріната Ахметова. Йдеться про забезпечення маріупольців продуктовими й гігієнічними наборами, новорічними подарунками для дітей, інституційну підтримку хабу. Серед партнерів “ЯМаріуполь” – міжнародні організації “Danish Refugee Council”, “Doctors of the World”, “ADRA” та інші.
Очільниця хабу “ЯМаріуполь” розповідає, що вінницька IT-компанія “BillTech” нещодавно подарувала Центрові фантастичну живу ялинку. За підтримки бізнес-структури, торгова мережа “Магік” прикрасила новорічне дерево в патріотичному стилі.
Вона також розповідає про допомогу вінницькому центру “ЯМаріуполь” від відомого бренду “Карпатська Джерельна”. Виробник забезпечує маріупольців та їхніх дітей мінеральною, солодкою водою. Водночас, вінницька кондитерська компанія “Солодка мрія” щотижнево надає хабу солодощі для проведення дитячих заходів – зефір, цукерки, солодкі палички тощо.
Вона розповідає, що зокрема, ГО “Право на захист” надає додаткову юридичну допомогу відвідувачам Центру. Волонтерка Ніна Горобчишина, у співпраці з польською Фундацією “Biedronki”, забезпечила “ЯМаріуполь” продуктовими й гігієнічними наборами на суму понад 2 мільйони гривень.
Плани на Новий Рік амбітні, але головне – це повернення до рідного Маріуполя
Керівник вінницького центру «ЯМаріуполь» вважає найбільшим досягненням у роботі хабу в 2022 році високу задоволеність маріупольців його послугами.
Щодо планів у Новому році, то Олена Швидка вірить: 2023 буде стовідсотково кращим для всіх українців і мешканців Маріуполя, зокрема.
Допомога центрам “ЯМаріуполь” від Фонду Ріната Ахметова: гуманітарна, інституційна, інформаційна
Видання “Новини Вінниці” звернулося до Фонду Ріната Ахметова за інформацією щодо основних аспектів благодійної та іншої допомоги, що надається мережі хабів “ЯМаріуполь” і, зокрема, вінницькому центру.
За словами Комунікаційного директора, співпраця Фонду Ріната Ахметова з центрами «ЯМаріуполь» реалізується в таких напрямах:
-
Передача продуктових наборів – 2022 року Фонд передав 16 тисяч наборів;
-
Передача гігієнічних наборів – за підсумками 2022 року заплановано передачу 40 тисяч наборів;
-
Психологічна допомога – у 2022 році до психологів Фонду, які працюють у центрах «ЯМаріуполь», звернулося понад 2800 маріупольців;
-
Збір історій для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова – Фонд збирає історії мирних жителів, які стали жертвами або свідками війни в Україні з 2014 року. Це здійснюється для документування злочинів РФ та на згадку про долі людей, котрі постраждали від агресії РФ. В архіві Музею є спеціальна колекція «Історії Нескорених», присвячена маріупольцям.
Окрім постійної допомоги, у рамках щорічної Акції «Рінат Ахметов – Дітям» відбувається передача понад 8 тисяч подарункових наборів дітям, які зареєстровані в центрах «ЯМаріуполь», ділиться Катерина Співакова.
Крім того, у рамках п’ятого національного проєкту «Тиждень Мирних» у вересні 2022 року у Вінниці – за підтримки Фонду Ріната Ахметова – відбулася вистава «Обличчя кольору війна» Олексія Гнатюка. “Це – вистава-розповідь на основі спогадів акторів, яким вдалося вибратися з тимчасово окупованого Маріуполя”, – резюмує Катерина Співакова.
Андрій КОВАЛЕНКО