Другий рік поспіль, а Україні триває повномасштабна війна, яка впливає на всі сфери життя населення, в тому числі та на демографію. Від лютого 2022 на Вінниччині народилось 11300 малюків, це на 1000 менше ніж позаминулого року. Щороку народжуваність зменшується.
Про це повідомляють в Департаменті охорони здоров’я.
Гінекологи не радять жінкам відкладати вагітність через війну. Війна почалась ще у 2014 році, це цілих дев’ять років тому – це дуже великий період для репродуктивного віку жінки. Колись першу дитину жінки народжували до 25 років, зараз першу дитину народжують у більш пізньому віці – 32-35 років. Проте, вагітність слід планувати заздалегідь: за два місяці до цього періоду жінкам рекомендується приймати фолієву кислоту, оскільки вона знижує ризик виникнення вроджених вад центральної нервової системи на 70%. Крім того, необхідно лікувати всі хронічні захворювання до стану ремісії, пройти вакцинацію, зокрема проти краснухи, а також здати всі необхідні аналізи на наявність інфекцій.
Теорія про те, що під час війни хлопчики народжуються частіше ніж дівчатка підтверджується. За рік до війни у Вінницькій області народилось на 90 більше хлопчиків ніж дівчаток, а вже у 2022 на 100 більше.
Під час повітряної тривоги лікарі обласного пренатального центру не покидають операційних. Ніщо не повинно стати на заваді появі нового життя.
Ми запитали у вінничанок, які завагітніли та стали мамами під час війни, чи легко їм було наважитись на вагітність у такий складний час.
Всього у Вінницькій області для породіль відкриті двері 16 медичних закладів:
- Вінницька обласна клінічна лікарня ім.М.І.Пирогова;
- Вінницька міська лікарня “Центр матері та дитини”;
- Вінницький міський пологовий будинок №1;
- Барська міська лікарня;
- Бершадська окружна лікарня інтенсивного лікування;
- Гайсинська центральна районна лікарня;
- Жмеринська центральна районна лікарня;
- Іллінецька міська лікарня;
- Калинівська центральна районна лікарня;
- Козятинська центральна районна лікарня;
- Могилів-Подільська окружна лікарня інтенсивного лікування;
- Немирівська міська лікарня;
- Тульчинська центральна районна лікарня;
- Хмільницька центральна районна лікарня;
- Шаргородська міська лікарня;
- Ямпільська територіальна лікарня.
Анна Болховітіна