Найбільше українців, які змушені були тимчасово залишити свої домівки в пошуках безпечного місця, нині осіли в Польщі. За різними оцінками, у країні перебувають до 2,3 мільйона наших громадян, включно з тими, хто прибув туди до 2022 року. Про життя українців на чужині в умовах війни та про те, чи не втомилися «від нас» поляки, йдеться у дописі для сайту “Новини Вінниці” Анни Жушман, студентки Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського, яка нині перебуває у Польщі.
Поляки про українців
Підхід до підтримки біженців справді трохи змінився, – розповів 45-річний Павел Шаланські, режисер монтажу на польському телебаченні. Він пригадує, що на початку повномасштабного вторгнення майже в усіх магазинах стояли кошики, куди поляки складали куплені для українців харчі та речі. На вокзалах були облаштовані пункти допомоги. Однак зараз, на його думку, українці мали б уже налаштувати свій побут і знайти роботу.
У людей старшого покоління існує стереотип щодо українців як заробітчан: людей невисокого достатку, які готові виконувати будь-яку роботу, щоб отримати гроші. Тож поляки поважного віку часто не розуміють, чому наші земляки обідають у ресторанах і ходять у салони краси, розповідає Олівія Марсія, яка працює відеомонтажеркою на одному з місцевих телеканалів.
Поляків дратують черги в поліклініках, які збільшилися через наплив біженців. Когось обурює, що держава виділяє соціальні виплати не тільки громадянам Польщі, але й українцям. Ідеться про разову грошову допомогу — 300-500 злотих щомісяця на дітей у межах програми «Родина+».
Інколи між поляками та українцями виникають дрібні побутові непорозуміння, каже викладач Лодзинського університету Ян Моравицький.
Галина Андрушков, голова волонтерського фонду Uniters, працює у Варшаві з 2014 року. Вона розповіла, що поляки, котрі приносять гуманітарну допомогу, найбільше нарікають на російську мову, яку чують від українців.
Дратують поляків, за словами Галини, і дорогі автівки з українськими номерами, які стоять під п’ятизірковими готелями:
Роздратування і зменшення підтримки й допомоги українцям — це результат емоційної втоми та виснаження на тлі тривалої війни, каже психологиня Крістіна Черненко.
Українки у Польщі: Вікторія. ІТ-фахівчиня, яка планує повернутися в Україну
Що імпонує полякам
Якими б утомленими не були поляки, вони продовжать допомагати Україні, скільки буде потрібно, переконує Галина Андрушков, голова фонду Uniters. До волонтерського центру, яким вона опікується, щодня приносять одяг, іграшки та харчі. А 11 пекарень від минулого березня щодня привозять свіжий хліб для біженців.
Українці, які теж утомлені війною та вимушеною еміграцією, зі свого боку мають не забувати дякувати полякам за допомогу, а не сприймати це як належне, наголошує психологиня Крістіна Черненко:
Анна Жушман, студентка Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського.